NTV

Erdoğan'dan ABD'ye gönderme

Türkiye

Suriye politikasıyla ilgili konuşmasında ABD'ye bir gönderme yapan Erdoğan, "Onbinlerce kilometreden gelip Irak'a girenler haklı oluyorsa, biz de 910 kilometre sınırımız olan Suriye konusunda gereğini yaparız" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bazı açılışlara katılmak üzere geldiği Gazaiantep'te partisinin danışma meclisinde bir konuşma yaptı.

Suriye ile ilgili değerlendirme yapan Erdoğan, ülkedeki gelişmelerin Türkiye'nin içişleri kadar önemli olduğunu vurguladı.

Başbakan, ABD'nin Irak işgaline de bir gönderme yaptı ve ''Binlerce, onbinlerce kilometre öteden gelip Irak'a girenler bu dünyada haklı oluyorsa biz 910 kilometre sınırımız olan Suriye'de eli bağlı, tribünde seyirci olamayız. Gereği neyse bunu yapmamız lazım ve yaparız'' diye konuştu.

'CHP ZALİMLERİN YANINDA'
CHP'nin dış politikadaki tavrını da eleştiren Erdoğan, şöyle devam etti:

"Yanı başımızda bir insanlık dramı yaşanırken, buna kayıtsız kalmamız, buna sessiz kalmamız, bu insanlık dramını görmezden gelmemiz beklenemez.

Biz Ana Muhalefet Partisi CHP'nin yaptığı gibi zalimlerin, diktatörlerin, kendi halkına zulmedenlerin yanında yer alamayız. Onların yanında, onlarla sarmaş dolaş bir fotoğraf veremeyiz."

'PARTİMİZİN OY ORANI YÜZDE 54'
Erdoğan, toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada ise seçimlere değindi. Son kamuoyu araştırmalarına göre yüzde 54 oy oranına ulaştıklarını söyleyen Erdoğan, "Biz parti olarak muntazaman her ay iki, üç araştırma yaptırırız. Sürekli kamuoyunun nabzını yoklarız. Bunların araştırmasını devamlı yaparız. Ona göre de tedbirlerimizi alırız. Çünkü kurumsallaşmak budur. Şu durumda partimizin geldiği nokta yüzde 53.6. Ana muhalefet partisinin durumu ise yüzde 21.7. MHP’nin durumu 12.3 ve diğer partinin durumu da 7.2 ama bu geçen aralık ayının neticesi. Bunlar bizi rehavete sevk etmemeli. Çünkü biz sayın Bahçeli’yi mahçup etmemeliyiz. Ne yapacağız? Çok çalışacağız" diye konuştu.

TERÖRLE MÜCADELEDE 'KARARLILIK' VURGUSU
Hedeflerinin terörü Türkiye'nin gündeminden çıkarmak olduğunu dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:

Terör bu topraklara açlıktan, yokluktan, sefaletten başka bir şey sağlamadı. Gaziantep'i de bu hale dönüştürme hesabı içine girdi ama Allah'ın izniyle sizin dik duruşunuz, omurgalı duruşunuz ve 'burada teröre yer yok' deyişiniz onların buraya girişini engelledi, Gaziantep insanı da o güçlü yapısıyla altıncı, yedinci sanayi bölgelerini yapıyor.

Eğer bugün Diyarbakır bir Gaziantep kadar olamadıysa bunun en önemli sebebi, birinci sebebi terördür. Eğer Van, Gaziantep kadar olamadıysa bunun en birinci sebebi terördür.

Bizim bu terörü artık Türkiye'nin gündeminden tamamen çıkarmamız gerekiyor. Silahları bırakmalarını istiyorum. Sıkılı yumrukları aradan çekip, öfkenin, nefretin diline bir son verip insanca yaşamanın önünü açmamız, bunu güçlendirmemiz gerekiyor.

Terör örgütünün eylemlere son vermesi ve yurtdışına çekilmesi, silahı bırakması için ne yapmak gerekiyorsa diyoruz onu yapsın, biz elimizden gelin desteği verilim. İlgili tüm kurumlarımızı çalıştırıyoruz. Terör belasından kurtulmak hepimizin ortak amacıdır, ortak dileğidir. Bu yolda azimle sabırla kararlılıkla çaba göstermeye devam edeceğiz.

Terör örgütü silahı bırakmadığı, saldırılarına son vermediği sürece biz terörle mücadeleyi kararlı şekilde sürdüreceğiz. Birileri çıkıyor hükümeti, devleti operasyon yapmakla bu süreci zedelemeyle suçluyor.

Hiç kusura bakmasınlar, elinde silahla benim güvenlik güçlerime kast edenlere, arkadan gelip benim polisimi şehit edenlere karşı biz toprağımızı, vatanımızı geri adım atmadan savunuruz ve savunuyoruz.

Sağduyulu, samimi en önemlisi de vicdanı olan bir insan, öldürmek için gelen teröristin hakkını değil, öldürmek için kurulmuş terör örgütünün hakkını değil insani olanın, insanın hakkını savunur. Böyle olması lazım.”