Erdoğan'dan Bahçeli'ye tazminat davası

MHP lideri Devlet Bahçeli hakkında partisinin kongresinde yaptığı konuşmada Başbakan ve AK Parti aleyhine ''ağır suçlayıcı ve aşağılayıcı ifadeler'' kullandığı iddiasıyla 200 bin TL'lik manevi tazminat davası açıldı.

Haberler - Anadolu Ajansı 11.11.2009 - 14:50

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatları tarafından açılan davanın dilekçesinde, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, 8 Kasım'da partisinin kongresinde yaptığı konuşmada, ''siyasi bir eleştirinin ötesinde AK Parti ve Erdoğan'ı ağır bir biçimde suçlayıcı ve aşağılayıcı ifadelere yer verdiği'' öne sürüldü.

Dilekçede, MHP lideri Bahçeli'nin konuşmasında ''Türk milleti budur. Otuz altıya bölmeye çalışan Başbakan'a inat; ülkemizi çözmeye çalışan Avrupa'ya inat; Doğudan batıya, kuzeyden güneye tek bilek ve tek yürektir... 'miz üzerinde hesabı olanların hepsi, kim varsa, Rum, Ermeni, Peşmerge, Haçlı zihniyeti, Müslüman katili, Türk düşmanı, insanlık kasabı hepsi, AKP hükümetinin arkasında sıraya girmiştir. Milletimizden ve coğrafyamızdan intikam almak isteyenlerin tamamı Başbakan'ın arkasında kuyruğa dizilmiştir'' şeklinde ifadelere yer verdiği aktarıldı.

Dilekçede, ''Devlet Bahçeli'nin, beyanları ile eleştiri ve ifade özgürlüğü sınırlarını aştığı'' iddia edilerek, ''Bu sözlerin, düşünce açıklaması ile bir bağlantısı olamaz" dedildi.

Dava dilekçesinde Bahçeli'den, yasal faiziyle birlikte her bir davacı için 100 bin TL olmak üzere toplam 200 bin TL manevi tazminat talebinde bulunuldu.

Sayfa Yükleniyor...