Erdoğan'dan Hakan Şükür açıklaması

Başbakan Erdoğan, Hakan Şükür'ün "Aslen Türk değilim" açıklamasını yorumladı.

Haberler 23.02.2013 - 14:17

Erdoğan'dan Hakan Şükür açıklaması

Başbakan Tayyip Erdoğan, "Ben aslen Türk değilim" açıklaması yapan AK Parti Milletvekili ve eski milli futbolcu Hakan Şükür'ün sözlerini değerlendirdi.

İstanbul'da kentsel dönüşüm töreninde konuşan Erdoğan, şunları kaydetti: "Dün milletvekili arkadaşım Hakan Şükür, Burdur'da Mehmet Akif Üniversitesi'nde bir konferans verdi. Konferansta kendini tanıtıyor. 'Ben aslen Türk değilim'. Yani etnik yapı, kökeni itibariyle... 'Ben Arnavut'um' diyor. Mehmet Akif de bir Arnavut. Mehmet Akif bir Arnavut olarak İstiklal Marşımızın şairi. O, Mehmet Akif'i, o Türklükten çıkarıyor mu Çünkü o ırki anlamda hiçbir zaman Arnavutluk'un müdebbir bir savunucusu olmadı ki. Tam aksine Cumhuriyeti vatandaşı olarak, bu milletin bir evladı olarak, İstiklal Marşı'nı yazdı. O duygular içerisinde yazdı.

Şimdi Hakan Şükür kardeşimiz, bir Arnavut çocuğu olarak, bu ülkenin milli takımında, ondan daha fazla forma giyen bir ikinci kişi yok. Göğsünde Ay-yıldızlı bayrağı taşıyan ve en çok gol atan bir kardeşimiz. Bu milletin evladı. Utanmadan sıkılmadan bazı gazeteler, kalkıyor onunla ilgili güya onu Türklüğün dışında bir yere oturtmak istiyor. 'Öyle demedi de böyle dedi'... Asıl ayrımcılığı işte onlar yapıyor.

Lafla peynir gemisi yürümez. İş üreteceksin iş. Biz, uygulamadayız. Her zaman söylüyorum ya Ziya Paşa'nın sözünü, 'Eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri'. Şimdi Hakan Şükür, attığı gollerle tarih oldu, giydiği milli takım formasıyla tarih oldu, onunla anılıyor, anılacak."

KILIÇDAROĞLU'NA RİZE YANITI
Erdoğan konuşmasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na da 'Rize' yanıtı verdi.

Erdoğan şunları söyledi: "Kimse bizim karşımıza Türklükle, Kürtlükle çıkmasın. Her türlü milliyetçilği ayaklar altına almış bir iktidarız. Bu sözleri Rize'de söyleyemezsin diyor. Anamuhalefet partisi genel başkanı aynaya baksın. Diyarbakır'da ne söylediysek, İstanbul'da da söyledik. Sıkıysa, samimiysen, ben bu ifadelerin aynını Rizede de söyleyeceğim. Peki o zaman sen ne yapacaksın, onu söyle. Abdestimden şüphem yok ki, namazımdan şüphem olsun. Sen partinin mitinginde Hakkari'de bir tane Türkiye bayrağı sallayamadın. Bunların üstü şişhane altı kavaldır."

Erdoğan'ın "Her türlü milliyetçilik ayağımızın altındadır" açıklaması sonrası Kılıçdaroğlu "Yüreği varsa Erdoğan bu lafı Rize'de de söylesin" ifadesini kullanmıştı.

Sayfa Yükleniyor...