Erdoğan'dan Trabzon'da Diyarbakır mesajı

Başbakan Erdoğan, Trabzon'da yaptığı konuşmada Diyarbakır mesajı verdi.

23.11.2013 - 13:40

Erdoğan'dan Trabzon'da Diyarbakır mesajı

Başbakan Tayyip Erdoğan Trabzon'da yaptığı konuşmada geçen haftaki Diyarbakır ziyaretini hatırlattı.

Erdoğan Trabzonlulara seslenerek 'Sizinle bir konuyu tartışacağım' dedi ve sözlerine şöyle devam etti:

"Geçen hafta Diyarbakır'a gittik. Açılışlar gerçekleştirdik. Diyarbakırlı vatandaşlarımızla kucaklaşarak birliğimizi bir kez daha vurguladık.

Biz sizi, siz de bizi iyi bilirsiniz. Bugüne kadar ne diyeceksek açıkça söyledik. Biz nabza göre şerbet sunan her gittiği bölgede ayrı konuşanlardan olmadık. İstanbul'da ne söylediysek Van'da da aynı konuştuk. Diyarbakır'da ne söylediysek işte şimdi Trabzon'da da aynı şeyi söylüyoruz.

İzmir'de bayrağımızı nasıl salladıysak Hakkari'de de aynı gururla salladık. Bu millet kavramının içinde Türkü var, Kürdü var, Lazı var, Abhazası da var. Millet budur. Bunu anlamamak istemeyenler olabilir. Biz ırkçı bir parti değiliz. Biz milletimizin tamamını kucaklıyoruz.

Biz Diyarbakır'da nasıl bir gönül gözüyle konuştuysak burda da aynı dille konuşuyoruz."

Kendilerini bu girişimleri nedeniyle suçlayanları "Bizi utanmadan, sıkılmadan, arsız ve  hayasızca bölücü olmakla suçlayanlar aslında kendi zihinlerinde Türkiye'yi bölmüş, Türkiye'nin bir bölümünü gündemlerinden, zihinlerinden,  kalplerinden çıkarmış durumdalar" diye eleştiren Erdoğan hedeflerini şöyle özetledi:

"Bizim zihinlerimizde, kalbimizde, masamızın üzerinde farklı renklere boyanmış, üzerinde farklı hesaplar yapılmış Türkiye haritalarımız yok. Hesap değil hasbilik peşindeyiz. Hesaplaşmanın değil 76 milyon helalleşmenin peşindeyiz."

"Biz türkülerden korkacak kadar dillerden, kimliklerden, kültürlerden, kıyafetlerden korkacak kadar kelimelerden, kavramlardan korkacak kadar küçük bir devlet millet değiliz." 

DERSHANE TARTIŞMASI
Başbakan Erdoğan konuşmasının başında dershane tartışmalarına da göndermede bulundu öşyle konuştu:

"Öğretmen, sadece üniversite sınavlarına hazırlayanlar değildir. Sadece test tekniğini öğretenler değildir, 13 yıl boyunca ilim öğreten, edep, adap öğreten, sabırla öğrencisine hayatı öğreten, takdim edenler bu işin asli unsurudur."

Çevre devletlerle ilişkilere de değinen Başbakan, Trabzon'un geçmişte Ruslar tarafından işgal edildiğini ama bugün Rusya ile iyi ilişkiler içinde olduklarını belirtertti ve Trabzon'a iki günlük Rusya ziyaretinden gelidiklerini vurguladı.

BAŞÖRTÜSÜ SORUNU
Simgelerden, kavramlardan korkmadan hareket ettiklerini dile getiren Erdoğan şöyle konuştu:

"Başörtüsüne gericilik dediler. Şimdi soruyorum sizlere, bunlar uzaya mekik gönderdiler de başörtüsünün ucuna mı takıldı  Hızlı tren yaptılar da başörtüsü bu treni raydan mı çıkardı  Marmaray inşa ettiler de başörtüsü tüneli mi tıkadı " 

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...