'Erdoğan'ın çocukları işsizlik gerçeğinden uzak'

MHP lideri Devlet Bahçeli, "Toplum gerilim içinde çünkü her evde bir işsiz var. Recep Tayyip Erdoğan, senin evlatların bu gerçeklerden çok uzaktadır" diye konuştu.

Anadolu Ajansı 12.05.2011 - 17:52

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisince Edirne kent merkezindeki Selimiye Meydanı'nda düzenlenen mitinge katıldı.

12 Haziran seçiminin Türk milletinin dönüm noktası olduğunu vurgulayan Bahçeli, çok partili döneme geçildiği günden beri çok sayıda seçimlerin yapıldığını belirtti.

AK Parti'nin ülkede 9 yıla yakındır iktidarda bulunduğunu anlatan Bahçeli, geçen bu 9 yılda bir durum değerlendirmesi ve vicdan muhasebesinin yapılması gerektiğini ifade etti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ''televizyonlarda çok sık göründüğünü ve çok konuştuğunu'' ileri süren Bahçeli, şunları söyledi:

''Cumhuriyet döneminin en çok televizyonlarda görünen ve konuşan başbakanıdır. Bir değil, iki değil 15-20 televizyona çıkıyor Recep Tayyip Erdoğan. Aradan azıcık zaman geçiyor. Televizyonlara baktığınız zaman hep Recep Tayyip Erdoğan çıkıyor. Saat 24'e kadar Recep Tayyip Erdoğan dizisini seyretmeye mahkum bırakılıyorsunuz. Başbakan öyle bir tablo çiziyor ki bütün vatandaşlar huzur ve barış içerisinde bir eli yağda bir eli balda görünüyor. Şimdi bu başbakanın anlattığı tablo, sizin yaşadığınız gerçek hayatla örtüşüyorsa 'birlikte yürüyelim biz bu yolları' şarkını söyleyerek iktidara gidebilirsiniz. Başbakanın ortaya koyduğu tablo ile benim yaşadığım gerçekler örtüşmüyorsa 12 Haziran değişim için tarihi bir gündür.''

Ülkede 6 milyon insanın işsiz olduğunu, bunun yüzde 22'sinin üniversite mezunu, sınavı kazanamayarak dışarıda kalmış gençlerin oluşturduğunu anlatan Bahçeli, işsizlerin önemli kısmının çalışma umudunu kaybettiği için gündemlik işlerle karnının doyurma çabası içerisinde olduğunu belirtti.

Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü:

''İşsizlik, çok büyük bir sosyal yara olmuştur. Genç işsizimiz, uzun yıllar işsiz kalınca evde huzursuzluk başlıyor, eve kapanarak huzursuzluğunu gidermeye çalışıyor. Annesi mutfak harçlığından gencine para ayırıyor ama buna rağmen evlat evden çıkmıyor çünkü işsiz. Anne ve baba, 'dünyanın gayretini gösterdik, çocukları okuttuk, üniversite mezunu ama işi yok, evlilik çağına geldi ama işleri yok ne ile geçinecekler' diyerek huzursuz oluyor. Bu, aynı zamanda topluma yayılıyor. Toplum gerilim içinde çünkü her evde bir işsiz var. Recep Tayyip Erdoğan, senin evlatların bu gerçeklerden çok uzaktadır.''

Ülkede, arsa spekülasyonları, çılgın projelerle akbabalar gibi çullanmalarla özelleştirme ve ihalelerle bir soygunluk olduğunu iddia eden Bahçeli, ''Birileri sıfırları sayılmaz servete sahip olmuş, birileri de bir ekmeğe muhtaç yaşıyor. AKP, ülkeyi yönetememiş, bundan sonra yapacakları bir şey yoktur. Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşması ve davranışları değişmiştir. Bir panik içerisindedir, yalanlarla ülkeyi yönetmeye çalışıyor. Üçüncü dönem olmazsa Yüce Divana gitmeye korkuyor. Bozkurt'un nefesi ensesinde dolaşıyor. Üçüncü defa iktidar olmaması gereken ama Yüce Divana gitmesi gereken bir başbakan olarak kayıtlara geçecektir'' dedi.

Ortadoğu'daki gelişmelere de değinen Bahçeli: ''Hakkari'de ayaklanma, İstanbul'da molotofkokteyli atılıyor. Ortadoğu'daki gelişmeler, inşallah Türkiye'ye yansımaz. Tarık Bin Aziz 17 yıllık iktidarından 7 günde indi. Sahip olduğu serveti ve iktidarı ile yurt dışına çıkıyor. 31 yıldır Cumhurbaşkanı olan Hüsnü Mübarek, Hürriyet Meydanı'nda 18 gündeki toplantılar sonucun ayrılmak zorunda kaldı, şimdi Yüce Divanda yargılanıyor. Yemen ve Libya'da durum aynı, her gün insanlar hayatını kaybediyor. Suriye kaynıyor, her an gidecek bir yönetim son darbesini vuruyor. Suriye'yi ne hale getiriyor. 80 ile 200 arasında insan hayatını kaybediyor böyle bir dönem Türkiye'ye inşallah yansımaz. Türkiye'nin bir Mısır ve Libya olmasını istiyor. Bunlar demokratik açılım zırvalığı yapılma çalışıyor'' diye konuştu.

İktidara geldiklerinde Hilal Kart Paketini yürürlüğe koyacaklarını anlatan Bahçeli, şunları söyledi:

''Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu bulunuyor, fakirlere ulaşan bir yardım kurumu. Bu kuruluş ile valiler, kaymakamlar ihtiyaç sahiplerine her türlü yardımda bulunuyor, halka ulaşan ve ulaşmayan var. Bunu AKP gönderiyor sanıyor. Hadi oradan AKP bir kuruş ulaştırmıyor, devletin kesesinde yoksula ağalık yapıyor. Onlara paket veriyor, AKP'ye oy verirseniz yardımlar yapılacak. Şimdi paketin ne olduğu anlaşıldı mı? Paket size geldiği zaman paketi alın, yiyin, için, çocukların isteklerini karşılayın. Bu paketi getireni bugünkü zihniyete tavır koyun. Al paketi vur bu zihniyete tokadı. Bu paketle mi devam edeceğiz, bu yolsuzlukla mı devam edeceğiz. Sizi bu hale getirenler, 9 yıldan bu yana bu noktaya getirenler, yeniden aldatma ve kandırma partisi olmuş zaten. Bu böyle mi devam edecek?

Bizim iktidarımızda Hilal Kart Paketini devreye koyacağız. Bu kart, çoğunuzun kullandığı bir tüketim kartı değildir. Geri ödemesi, faizi yoktur. Faiz biriktiği zaman icracıların eve gelme hali yoktur. Banka kartı değildir, harcama kartıdır. Milliyetçi Hareket Partisi olarak ölesiye sizi seviyoruz ama bu sevgimizi yaşatabilmek için size hizmet edemiyoruz çünkü desteğinizden mahrumuz, bize destek verin iktidar olmak istiyoruz. Milliyetçi hareket iktidar olmak istiyor, bu konuda gayret gösterecek misiniz, destek verecek misiniz, AKP'ye bir Osmanlı tokadı atacak mısınız?''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...