Ergenekon'da 10 şikayet dosyası inceleniyor

Adalet Bakanlığı, Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılar ve bu soruşturmada işlemleri bulunan hakimlerle ilgili 10 dosyanın incelendiğini açıkladı. 28 şikayet dosyası hakkında ise soruşturma  başlatılmasına gerek görülmedi.

28.07.2009 - 14:56

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun 21 gün süren toplantı maratonu sonunda Adalet Bakanlığı ve kurulun yargıç üyeleri Ergenekon savcılarının yerlerinde kalmaları için uzlaşmaya varmıştı. Kurul ayrıca Ergenekon savcıları ve hakimleri hakkında yapılan şikayetlerin işleme konulmasını da oy birliğiyle karara bağlamıştı.

Bu gelişme üzerine Adalet Bakanlığı bugün yazılı bir açıklama yaptı.


Bakanlık, açıklamasında şöyle denildi:

"Bakanlığımızın 2007 ve 2008 yılı istatistikleri değerlendirildiğinde, hakim ve savcılar hakkında yılda ortalama 5 bin şikayetten 4 bin kadarının sonuçlandırıldığı görülmektedir. Bu dosyalardan sadece yüzde 3 veya 4 gibi az bir bölümü disiplin işlemleri için Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na sevk edilmiştir.

Haberlerde sözü geçen soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcıları ve bu soruşturmada işlemleri bulunan hakimlerle ilgili olarak da aynı mahiyette olan ihbar ve şikayetlerin birleştirilmesi suretiyle toplam 38 şikayet dosyası açılmıştır.

Bunlardan 28 dosya kapsamındaki şikayetler hakkında inceleme yapılmış ve yeterli delil bulunmaması nedeniyle soruşturma başlatılmasına gerek görülmemiştir. Şikayetlerin büyük bir bölümünün öncekilerin tekrarı ve benzeri mahiyette olması nedeniyle bunlar hakkında aynı işlem uygulanmıştır.

10 dosya kapsamındaki şikayetlere ilişkin incelemeler ise devam etmektedir.

Görüldüğü gibi 'Cumhuriyet savcıları ve hakimler hakkındaki ihbar ve şikayetlerin işleme konulmadığı' iddiası kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır. Bakanlığımız tarafından bu güne kadar bütün ihbar ve şikayetlerle ilgili olarak yasal işlem yapıldığı gibi bundan sonra da gerekli işlemler, mevzuat  çerçevesinde, yargı bağımsızlığı ilkeleri göz önünde bulundurularak sürdürülecektir."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...