Başbakan Tayyip Erdoğan, sağlık sorunları nedeniyle tahliye edilmesine karar verilen emekli Orgeneral Ergin Saygun'un kızı Ece Saygun'u arayarak geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Ece Saygun'a "Acil şifalar" dileyen Erdoğan, daha sonra hastane yönetimini arayarak da bilgi aradı.

Başbakan'dan sonra Ece Saygun'u Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel de aradı.

Başbakan Erdoğan ve Orgeneral Özel'in ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da Ergin Saygun’un kızını telefonla aradı.

Saygun ailesine “geçmiş olsun” dileklerini ileten Kılıçdaroğlu, Ece Saygun’dan emekli orgeneral hakkında bilgi aldı.

Tahliye kararı verilmesinden duyduğu memnuniyeti belirten Kılıçdaroğlu, gösterdiği duyarlılık, sahiplenme ve mücadele kararlılığı nedeniyle Ece Saygun’u da kutladı.

DURUMU İYİ
Ece Saygun sabah saatlerinde Mehmet Akif Ersoy Kalp ve Damar Hastalıkları Hastanesi önünde gazetecilere yaptığı açıklamada babasının sağlık durumunun iyiye gittiği bilgisini verdi.

Mahkemenin kararının kendilerine tebliğ edildiğini kaydeden Ece Saygun, "Babamın tahliyesiyle ilgili kararı imzaladım. Kimliğini verdiler. Cezaevinde kalan bir miktar parası varmış, onu verdiler'' dedi.

Tebligatı yapmaya kimlerin geldiğinin sorulması üzerine Ece Saygun, cezaevi infaz kurumu yönetiminden geldiklerini ifade ederek, şunları söyledi:

''Karar, iki sayfalık bir karar. İmza yetkisi bende olduğu için tahliye evraklarını ben imzaladım. Şu anda o uyansın da söyleyelim derdindeyiz. Çok kısa sürdü. İmzaladık ve bitti. Büyük ihtimalle jandarma çekilecek. Sabah hastane yönetimi geldiğinde de buradaki odayı boşaltacağız. Teknik ve hukuki boyutlarını bilmiyorum ama tahliye oldu. Kimliğini, parasını her şeyini aldım. Şu anda bir tek cezaevindeki eşyaları kaldı.''

Ece Saygun, babasının tahliyesiyle ilgili düşüncelerinin sorulması üzerine de Cemal Süreya'nın ''Özgürlüğün geldiği gün. O gün ölmek yasak!'' dizelerini hatırlatarak, ''Şu an babam yoğun bakımda, bütün gece uyutuldu. Yarın uyandırılmaya çalışılacak. Şu an tek umudum, babamın yarın gözlerini açması, benim de ona 'Baba artık özgürsün' demem'' ifadelerini kullandı.

''Balyoz Planı'' davasında 18 yıl hapis cezasına çarptırılan ve yaklaşık 7.5 aydır Mehmet Akif Ersoy Kalp ve Damar Hastalıkları Hastanesi'nde tedavi gören Ergin Saygun, dün ameliyat olmuştu.