Ersöz doktorları böldü

2. Ergenekon davasının tutuklu sanığı emekli Tuğgeneral Ersöz'ün sağlık durumuyla ilgili İstanbul Tıp Fakültesi heyetince hazırlanan rapor hukuken kafaları karıştıran bir sonuçla çıktı.

04.02.2010 - 10:21

2. Ergenekon davasının tutuklu sanığı emekli Tuğgeneral Levent Ersöz aylardır İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü'nde 'Et Yiyen Bakteri' hastalığı nedeniyle tedavi görüyor. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde savunmasını yapması gereken Ersöz, tedavi gördüğü gerekçesiyle duruşmaya gidip ifade vermedi.

Mahkeme bunun üzerine Ersöz'ün tedavi gördüğü hastaneden, sanığın duruşmalara gelip gelemeyeceğine dair bir rapor istenmesine karar verdi. Mahkemenin talebi üzerine emekli Tuğgeneral Ersöz'ün ayrıntılı muayenesini yapan İstanbul Tıp Fakültesi Sağlık Kurulu heyeti, hazırladığı sağlık raporunu mahkemeye iletmesi için Adli Tıp Kurumu Başkanlığı'na gönderdi.

Akşam gazetesinin haberine göre rapor İstanbul Tıp Fakültesi heyetini ikiye bölmüş. Kardiyoloji, Nöroloji, Enfeksiyon, Genel Cerrahi ve Plastik Cerrahi Anabilim Dalı uzmanları Levent Ersöz için 'Hastanın hastanede uzun süreli sorgu ve savunmasının tespit edilmesinde bir sakınca yoktur' yönünde görüş bildirdi. Ancak heyetteki Üroloji, Fizik Tedavi ve Psikiyatri Anabilim Dalı uzmanları tam aksi yönde görüş bildirip, Ersöz'ün 'uzun süreli sorgu ve savunma yapmaya elverişli olamadığı' yönünde rapor verdi.

Ersöz'le ilgili en ilginç görüş ise Psikiyatri Anabilim Dalı verdi. Muayne sonu hazırlanan raporda, “Hastanın 'Major Deprasyon' denilen psikiyatrik hastalığının son üç haftadır ağırlaşarak devam ettiği, depresyon şiddetinin yükseldiği, intihar düşüncelerinin belirginleştiği, dikkat ve konsantrasyonunun önemli derecede bozulduğu tespit edilmiştir” denildi.

Ersöz'ün ifade verip veremeyeceği konusunda son kararı ise Adli Tıp Kurumu 3'ncü İhtisas Kurulu verecek. Bu kurul tutuklu ve hükümlülerin infaz tehirleriyle ilgili rapor hazırlıyor. Kanser hastası Güler Zere'nin affedilmesi amacıyla Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e gönderilen sağlık raporunu da bu kurul vermişti.

Ersöz burada da yeniden sağlık kontrolünden geçecek. Adli Tıp 'Tedavisi cezaevinde devam edebilir' şeklinde rapor verirse Ersöz, taburcu edilerek Silivri Cezaevi'ne sevk edilecek. Bu durumda Ersöz, mahkemede ifade verebilecek. Rapor aksi yönde olursa Ersöz, sağlık sorunları nedeniyle mahkemeden tahliyesini isteyebilecek. Bu durumda da tutuksuz yargılanacak.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi heyetinden sağlık raporu isterken ayrıca Ersöz'ün duruşmalara gelememe durumunda hastane odasından duruşma salonuna online bağlantıyla ifade alınıp alınamayacağını da sordu. Taleple ilgili Ersöz'ün tedavi gördüğü Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanlığı, 'Ersöz'ün uzun süreli sorgu ve savunmasının yapılmasında cerrahi yönden herhangi bir sakınca yoktur. Ayrıca hastanemizde 'online' bağlantı için teknik donanım mevcut değildir' dendi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...