Eşinin sıcak suyla haşladığı Rukiye: Bu acının cezası bu mu olacak?

Konya'da kendisi ve 1,5 yaşındaki kızı Eylül'ü sıcak suyla haşlayan eşi Ali Ay'ın iyi hal indirimiyle 3 yıl 9 ay ceza almasına tepki gösteren Rukiye Ay, ''Bana ‘Seni öldürürsem, 5 yıl ceza alırım, 3 yıl yatar çıkarım’ diyordu. Onun dediği oldu. Yaptığı işi yarım bırakmayacak. Her an karşıma çıkıp kızıma veya bana zarar verecek diye bekliyorum" dedi.

DHA 06.07.2021 - 19:01

Eşinin sıcak suyla haşladığı Rukiye: Bu acının cezası bu mu olacak?

Konya'nın Karatay ilçesinde 9 Ocak'ta yaşanan olayda Rukiye Ay, 6 yıllık eşi Ali Ay’ı kahvaltı yapması için uyandırınca tartışma çıktı. Tartışma sırasında Ali Ay, çaydanlıktaki kaynar suyu eşinin üzerine döktü.

Bu sırada sıcak su, kızları Eylül'ün de ayaklarına sıçradı. Kızını kucağına alıp, komşularının evine sığınan Rukiye Ay, ihbarla gelen sağlık görevlilerinin ilk müdahalesi sonrası Konya Şehir Hastanesi'ne kaldırıldı.

Olayın ardından gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan Ali Ay, Cumhuriyet Başsavcılığı ve eşinin avukatının itirazı üzerine yeniden gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen Ay, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Savcılık tarafından hazırlanan ve sıcak suyun 'silah' olarak değerlendirilmesi istenilen iddianamede Ay'ın, eşini yaraladığı gerekçesiyle 1 yıldan 4,5 yıla kadar, kızını yaraladığı için de 4 aydan 1,5 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanması talep edildi. Ay'ın ayrıca eşini tehdit ettiği için 2 yıldan 5 yıla kadar da hapsi istendi.

MAHKEME GEREKÇELİ KARARINI AÇIKLADI

Geçen hafta görülen karar duruşmasında da mahkeme heyeti, Ali Ay'ı, 'silahla canavarca hisle eşe karşı kasten yaralama' suçundan 4,5 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Mahkeme, Ay'ın cezasında iyi hal indirimi uygulayarak, 3 yıl 9 aya hapis cezası verdi. 10’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’nin açıkladığı gerekçeli kararda cezadaki indirim sebebini 'sanığın yargılama sürecindeki olumlu davranışları, lehine takdiri hafifletici neden kabul edilerek cezasından TCK’nın 62’nci maddesi gereğince indirim yapılarak, 3 yıl 9 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına' ifadesiyle açıkladı.

Sanık Ali Ay’ın kızı Eylül'e karşı 'taksirle yaralama' suçundan da bin 500 lira ceza verdi. Ay, tehdit suçlamasından ise somut delil olmaması nedeniyle beraat etti.

‘BU ACININ CEZASI, BU MU OLACAK?'

Ali Ay'a verilen ceza ve iyi hal indirimi uygulanmasına tepki gösteren, karara itiraz edip İstinaf Mahkemesi'ne başvuracaklarını belirten Rukiye Ay, şunları söyledi:

"Böyle bir kararı kesinlikle beklemiyordum. Çok üzgünüm. Kızımın ve benim canımın yanmasına, böyle bir karar olmamalıydı. Kabul etmiyorum. Ben hala acı çekiyorum. Karardan sonra ben o acıyı tekrar yaşadım. Bu acının cezası, bu mu olacak? Benim canımın yandığı kadar ceza almasını istiyorum. Onun dediği oldu. Bana ‘Seni öldürürsem, 5 yıl ceza alırım, 3 yıl yatar çıkarım’ diyordu. Beni öldürmeden bu kadar ceza aldı. Öldürse demek ki daha az ceza alacaktı.''

"HER AN KIZIMA VEYA BANA ZARAR VERECEK DİYE KORKUYORUM"

Karardan sonra sürekli tedirgin olduğunu söyleyen Rukiye Ay, ''Ben her an tetikteyim. Her an karşıma çıkıp kızıma veya bana bir zarar verecek diye bekliyorum. Çıktıktan sonra zaten kızını görmek isteyecek. Ben kesinlikle bunun doğru olduğunu düşünmüyorum. Dışarıya çok çıkmıyorum ama çıktığımda çok tedirgin oluyorum" dedi.

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

ÇOCUK TACİZCİSİNE MEYDAN DAYAĞI

Sayfa Yükleniyor...