Eski Jandarma Genel Komutanı emekli Orgeneral Galip Mendi'nin, ''Bana silah doğrulttu" dediği, eski Konya Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Timurcan Ermiş'in ifadesi ortaya çıktı.

Darbe girişimiyle ilgisinin olmadığını söyleyen Ermiş, 15 Temmuz günü Ankara'da konakladığı Merkez Orduevi'nde askeri hattan arandığını, adını ve rütbesini hatırlamadığı bir subayın kendisine, Jandarma Genel Komutanı Galip Mendi'yi ''güvenli bir yere'' götürme emri verdiğini anlattı.

Bunun üzerine Mendi'nin emir subayını arayıp yerini öğrendiğini belirten Timurcan Ermiş, ardından Gazi Orduevi'ne giderek Galip Mendi'ye ulaştığını ifade etti.

Ermiş şöyle konuştu:

''Galip Mendi'ye, 'Genelkurmay'dan silah sesleri geliyor. Hemen ayrılmamız lazım' dedim. Komutanın arabasına bindik. Komutanlığa gitmek istedi, Akıncı Üssü'ne gideceğimizi söyledim. Bana kızdı, silahımı almaya çalıştı, çekip arkama sakladım ama arbede olmadı.''

Timurcan Ermiş, 16 Temmuz sabahı Akıncı Üssü'nden nasıl ayrıldığını da anlattı: "47 polisin şehit edildiğini öğrendim. Hata yapıldığını, geri dönülemez bir yola girdiğimi düşündüm. Komutanın nezaketli bir biçimde alınarak komutanlık karargahına götürülmesi emrini verdim. Ben de, 'Komutanın yüzüne bakamam' diyerek ona görünmeden yürüyerek Akıncı Üssü'nden ayrıldım."

Ermiş, "Darbecilerin atama listesinden haberim yok. TSK içinde Fetullahçı bir grup olduğunu duyuyorduk. Darbeyi kim organize etti, bilmiyorum" ifadelerini kullandı.