Salon’un Ekim ayındaki ağır toplarından biri de Godspeed You! Black Emperor’dan Bruce Cawdron ve Thee Silver Mt. Zion’dan Rebecca Foon tarafından kurulan Kanadalı post rock grubu Esmerine. Geçtiğimiz Mayıs ayında da Salon’a konuk olan Esmerine 12 ve 13 Ekim’de iki gece üst üste saat 21.30’da Salon’da olacak. Konserden iki hafta önce Türkiye’ye gelen ve Türk müzisyenlerle bir dizi ortak çalışma yürüten grup, ortaya çıkan müziklerini Salon’a taşıyacaklar ve bu çalışmayı içeren bir albüm kaydedecekler.

Canlı performanslarıyla büyük beğeni toplayan Esmerine ile iki hafta boyunca konsere hazırlanacak Türk müzisyenler, Hakan Vreskala (perküsyon), Salih Nazım Peker (bağlama) ve James Hakan Dedeoğlu (gitar), çalışmalarını hep birlikte, Beyoğlu Galata’daki bir evde sürdürüyor. Konsere hazırlık sürecinde 6 Ekim Cumartesi günü Galatasaray’daki Kontraplak isimli plak dükkanında dinleyicileriyle buluşarak albümlerini imzalayan Esmerine, mekanda mini bir akustik konser verdi.

Bruce Cawdron (perküsyon, marimba, davul), Rebecca Foon (çello), Sarah Page (arp, santur) ve Andrew Barr (marimba, davul, perküsyon) oluşan Esmerine, 2003'te If Only a Sweet Surrender to the Nights to Come Be True albümünü, 2005'te ise Aurora adlı albümlerini yayımladılar. 2010 yılında genç yaşta vefat eden müzisyen Lhasa de Sela’ya adadıkları La Lechuza adlı albümleri 2011'de piyasaya çıktı. Patrick Watson ile Arcade Fire'dan Sarah Neufeld'in de katkıda bulunduğu bu albümde, Lhasa’nın daha önce yayımlanmayan "Fish on Land" adlı şarkısına yer verdiler. Bruce Cawdron ve Rebecca Foon ikilisi, daha önce post-rock grubu Set Fire To Flames ile de bir albüm kaydetmişti.

Bruce Crawdon’ın diğer grubu God Speed You! Black Emperor ise 10 yıldır süren sessizliğini bozarak Allelujah! Don’t Bend! Ascend! isimli albümlerinin Kuzey Amerika’da 16 Ekim’de piyasaya çıkacağı müjdesini verdi.

Esmerine konserinin biletleri 30TL (numarasız oturmalı) ve 20 TL (öğrenci) üzerinden satılıyor.