Evita 22 yıl sonra İstanbul’da

Dünyanın en ünlü müzikallerinden 'Evita', 22 yıl sonra bugün İstanbul’da sanatseverler ile buluşuyor.

12.04.2011 - 17:48

Evita 22 yıl sonra İstanbul’da

Dünyanın en ünlü ve en seçkin müzikallerinden 'Evita' Avrupa Turnesi kapsamında yarın Avea’nın sponsorluğunda ve BKM’nin organizasyonu ile İstanbul’da görkemli bir gala ile perdelerini açıyor.

Türk izleyicisi ile 22 yıl sonra tekrar buluşacak 'Evita' müzikali Arjantin'in eski devlet başkanlarından Juan Peron'un eşi Eva Peron'un hayatını, Tim Rice'ın şarkı sözleri ve Lloyd Webber'in müzikleri eşliğinde görkemli bir şov ile anlatıyor. Tüm dünyada defalarca tiyatro, sinema ve müzikal olarak sahneye konan eser, göz kamaştırıcı kostümleri, dansları ve müzikleri ile dikkat çekiyor.

Ülkemizde 1989’da Gencay Gürün’ün sahneye koyduğu “Evita”yı dönüşümlü olarak Zuhal Olcay, Füsun Önal, Deniz Türkali ve Arsen Gürzap oynarken, Che rolü Cihan Ünal ve Neco’ya verilmişti. Peron karakterini ise opera sanatçısı Suat Arıkan canlandırmıştı. Cihan Ünal müzikali 1990’ların ortasına kadar yeni Evitalar, Nurseli İdiz ve Ruhsar Öcal ile oynamaya devam etti.

Yoksul doğdu First Lady olarak öldü
Eva Duarte (Peron) 1919' da yoksul bir çiftçinin evlilik dışı çocuğu olarak dünyaya gelir . 1926' da babası ölür. Eva 15 yaşında küçük bir kulüpte çalışan profesyonel bir şarkıcıyla, Augustin Magaldi ile tanışır ve onunla bir ilişkiye girer. Magaldi ile birlikte Buenos Aires'e kaçar . Bir süre sonra onu terk eder ve gece kulüplerinde, tiyatrolarda çalışmaya başlar. 1943'te hükümete yer edinmeye başlamış ve genç aktrislere olan ilgisiyle ün salmış Albay Peron ' la tanışır. Eva 23, Peron 48 yaşındadır. Çift 1945'te gizlice evlenir. 1946' da Juan Domingo Peron Arjantin Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanır. Eva 1947' de Sosyal Yardım Vakfı ' nı kurar. Aç ve fakir insanlara hediyeler ve para dağıtmaya başlar. 1952' de kocasının ikinci kez başkanlık koltuğuna oturuşundan bir süre sonra, 33 yaşındayken kanserden ölür. Peron 1955'te başkanlıktan uzaklaştırıldı ve sürüldü. 1974'te öldü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...