Evli kadına kızlık soyadı izni

Ankara 5’inci Aile Mahkemesi, sadece kızlık soyadını kullanabilmek için dava açan Başak Çalı isimli kadının bu isteğini yerinde buldu.

08.11.2009 - 11:05

Evli kadına kızlık soyadı izni

Hürriyet gazetesinin haberine göre, Londra Üniversitesi’nde öğretim görevlisi Dr. Başak Çalı, sadece kızlık soyadını kullanmak için Ankara 5’inci Aile Mahkemesi’nde dava açtı.

İki yıl süren hukuk savaşının ardından Çalı, evlendikten sonra kendi soyadını kullanma hakkını kazandı.

Hakim Sebahattin Erdem, kararında şu ifadeleri kullandı: “Kadın evlendiğinde kocasının soyadını alır’ hükmü, evlilik içerisinde hak ve yükümlülükleri bakımından kocayı kadın karşısında üstün kılmaktadır ve Anayasa’nın 10’uncu maddesi 2’nci fıkrasın-daki kadınlar ve erkeklerin eşit haklara sahip olduğuna ilişkin temel düzenlemeye açıkça aykırıdır. Kadına karşı her türlü ayrımcılığın önüne geçmek adına, kadın evlendiği takdirde sadece kızlık soyadını kullanabilir.”

'EŞİM BENİMLE GURUR DUYUYOR'
Davayı kazanamaması durumunda AİHM’e gideceğini söyleyen Çalı, şöyle konuştu: “Hem evlenmek istedim hem kendim olmaya devam etmek istedim. Önemli olan kadının seçme hakkıdır.

Erkekler soyadlarını hiçbir zaman değiştirmiyorlar, kadınlar evleniyorlar soyadlarını değiştiriyorlar, boşanıyorlar yine soyadlarını değiştiriyorlar. Bu kolay bir şey değil.

Mücadelemden dolayı eşim benimle gurur duyuyor.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...