Eylül Ayı Dünya ve Türkiye Yorumları

Yılın belki en zor ayına giriyoruz. 7 Eylül’de başlayıp, 29 Eylüle kadar devam edecek, Başak burçlarını ve Terazi burçlarını yoğun olarak etkileyecek Merkür retrosu, Astrolojide yılda en zorlu günler olarak ifade ettiğimiz Güneş Satürn Kavuşumu, ani kazalar, yangınlar, depremler, uçak kazaları gibi toplum vicdanını etkileyecek olan Güneş Uranüs karşıtlığı ve niceleri…

01.09.2009 - 00:53

Eylül Ayı Dünya ve Türkiye Yorumları

Merhabalar,

Yılın belki en zor ayına giriyoruz. 7 Eylül’de başlayıp, 29 Eylüle kadar devam edecek, Başak burçlarını ve Terazi burçlarını yoğun olarak etkileyecek Merkür retrosu, Astrolojide yılda en zorlu günler olarak ifade ettiğimiz Güneş Satürn Kavuşumu, ani kazalar, yangınlar, depremler, uçak kazaları gibi toplum vicdanını etkileyecek olan Güneş Uranüs karşıtlığı ve niceleri…

Bir ayda bile tek başına görmediğimiz ağır gezegen transit etkilerinin dördünü de Eylül ayı içinde görmemiz, Eylül ayı içinde pek hayırlı şeylerin de olacağını göstermemekte.

Mundalin ( Mundane ) Astroloji’de ağır gezegen açı değerlerinin olduğu ay, yılın en önemli ayı olarak nitelendirilir. Bu değerler bu ay olacak, bu ay itibari ile etkisi başlayacak ve önümüzdeki 15 Kasım 2009 ile 31 Ocak 2010 ‘ na kadar devam edecek de bir süreci de başlatacak.

Dilerseniz açı değerlerimizi tek tek inceleyelim.

Büyük dönüşüm gücü sahibi ve öğretici Satürn, Başak burcundaki ilerlemesini 29 Ekime kadar devam ettirirken, 17 Eylül günü hayatın kaynağı ve zamanın ana yaratıcı eril sembolü Güneş ile kavuşuyor. Bu kavuşum dereceleri gerçekte zorlu ve sıkıntı verici olaylara işaret ediyor. Satürn daraltan yapısı ile Güneş’i baskı altına aldığı andan itibaren sosyal toplumda ve birey horoskoplarında sıkıntı verici, geçmişte yapılan hataların karşılığında çok fazla çözümler bulunamayacağı eğitici olayları da sembolize eder.

Ülkemizde ağır ve yorucu olaylar..

17 Eylül günü oluşacak olan bu kavuşum, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin 29 Ekim 1923 akşam 20:30 ‘ a göre çıkartılan gezegenler tablosunda, ağır ve yorucu olayların bizleri beklediğini de gösteriyor. Mars’ın 12. evdeki pozisyonu, 17.5 derecedeki konumu ekonomik krize karşı devletin nereden geldiği belli olmayan bir 18 Milyar doları kullandığını ve bunun şu an için dönmekte sıkışan ekonomiyi ise, ancak taşıma su ile ayakta tuttuğunu göstermekte.

Dış kaynaklı güçlerin oyunları..

Aslında Mars’ın geçtiğimiz 6 Ay boyunca Astrolojide gizli ilişkileri temsil eden 12. ve 8. evler arasındaki kombinasyonları, halkımız ve ülkemiz üzerinde de önemli oyunların dış kaynaklı güçler tarafından oynandığını gösteriyor. Venüs transitleri Yengeç burcundaki etkisi ile bu dost ülkelerin aslında hiç de dost olmadığını ileride Ortadoğu haritasını şekillendirirken, kendi güçlerini rahatlıkla yansıtabilecek taraftarlar aradığını da gösterir.

Her şey ortaya çıkacak..

8. ev Akrep burcu sembolizmi ve 12. ev Balık burcu sembolizmi Jungian Astroloji’de ( Ünlü Avusturyalı Psikiyatrist Carl Gustav Jung’ un kurulmasında öncülük ettiği Astroloji akımı ) toplumumuzun, halkımızın bilinci dışında gerçekleşen ama halkı da ilgilendiren gizli olay ve kavramları temsil eder. İşte bu kavramların ileride kapalı kalmayacağını bir retro Mars etkisi ile hepsinin de bir gün ortaya çıkacağını zaten bizler bilmekteyiz.

Ekonomik Kriz ve Teknolojik gerçekler..

Sevgili Okuyucular 15 Eylül’den itibaren, ekonomik krizin kendisini çok açık etmese de ve ne kadar mali piyasalarda düzelmeler var gibi görünse de reel ve bireysel ekonomilerin tüm dünya da daha baskı yaratacağı bir döneme giriyoruz.

Şu an davranışçı bir ekonomik sistem uygulayarak, tüm dünyanın parasını iç eden ve bunu da hokus pokus ile yok eden büyük kapitalist sistemler, yaptıkları hata ile birlikte kendilerinin de çok ciddi bir çökme aşamasına geldiğini fark etmeye başlayacaklar. Uranüs, geleneksel Astroloji’de yenilikler ve değişimler skalasını temsil ederken Güneş ve Uranüs arasındaki karşıtlık kazaların, teknoloji ile ilgili yapılan gelişmelerde umulmayan başarısızlıkları gösterir.

Türkiye Cumhuriyeti üzerinde Uranüs’ün etkisi çok yoğun olduğu için görüyoruz ki bu durum 3G uygulamalar, bilgisayarlardaki yeni software update ‘ leri gibi uygulamaların halkı yeterince tatmin etmeyecek düzeyde olduğu ve yeni kullanılan bu sistemlerin teknolojik olarak oturmasının da daha çok uzun zaman alacağını göstermesi açısından önemli bir işarettir.

Deprem, Yangınlar ve Kazalar..

Satürn Uranüs karşıtlıkları, deprem, dünya üzerinde yangın ve hava taşıtlarında kazalar ile de ilgilidir. 15 Eylül’den itibaren bu karşıtlığı spesifik bir işaret olarak yaşayacağız. Spesifik işaretler, küçük uçak kazaları ve küçük depremler ile ilgili değildir. Gökyüzünde böyle bir işaret döneminde büyük Endonezya depreminin olduğunu, Air France kazasının olduğunu veya hepimizin yüreğine ciddi ızdıraplar veren Atlas Jet kazasını unutmayalım.

Neyse ki bu spesifik işaret Türkiye’nin horoskopuna düşmüyor. Fakat Rusya ile Doğu Asya arasında bir bölge, Japonya ve Honşu adasının güneyi ile, Meksico City’nin Kuzeybatısı ile Los Angeles bölgesi bu etkileri daha yoğun yaşayacak.

Tabii ki, Astroloji de şunu tespit etmemiz ne yazık ki mümkün değil. Elimizdeki veriler ışığında AstrologyAnalyst sistemindeki arkadaşlarım ve ben, dünyanın ancak belli, spesifik bölgelerini inceliyoruz. 1 Aylık yorum için ortalama alarak 200.000 ‘ e yakın, gezegenlerin arasındaki ilişkiyi, gökyüzü derecelerini ve bunların sosyal, psikolojik ve ülkelere yönelik anlamını çözmemiz zaten çok da imkanlı değil. Bu sebep ile ülkemiz ve bazı bölge ülkelerini kapsayan, 1000’e yakın açı değeri üzerine çalışıyoruz.

Salgın, Salgın…

Uranüs’ün Balık burcundaki hareketliliği 15 Ekimden itibaren yoğun bir grip salgınının ülkemize doğru yaklaştığı sinyalini veriyor. Balık burcu daha ziyade ülkeler Astrolojisinde salgın hastalıkların ilaç zehirlenmelerinin, alkolden gelebilecek zararları, ve göçmen hayvanlar ile ilgili olguları nitelendirdiği için, domuz gribinin kuş, hindi gibi ara konakları da kullanarak tüm dünyaya yayılabileceği, çok öldürücü olmasa bile, yoğun gripten kaynaklanabilen ciddi akciğer problemleri, sinüzit hatta menenjit gibi hastalıklarda da artışlara sebebiyet vereceğini söyleyebiliriz.

Bu etki, ne yazık ki 16 Kasım 2010 tarihine kadar zaman zaman kendini çok yoğun gösterecektir.

Bilhassa bu etkinin en fazla kendisini göstereceği tüm orta doğu ülkelerine giden arkadaşlarımızın Kuzey Amerika ve Kanada bölgesinde yaşayan vatandaşlarımızın İspanya ve Latin Amerika ülkelerini ziyaret edecek olan turist ve iş adamlarının fazlası ile dikkat etmesi gerekli.

Bu salgın Çin’de de kendisini gösterirken, ne yazık ki Aralık başından itibaren ve hatta 27 Kasım haftası ülkemiz de önemli ve ciddi olaylara sebebiyet verebilir. Eylül ayında Güneş ile Plüton’un gökyüzünde kare olacağı 21 Eylül haftasında yoğun olarak kara taşıtlarında problemler, kazalar, sağlık sistemindeki yetersizliklerden kaynaklanabilen pisipisine ölümler gibi olaylar ile karşılaşabiliriz.

Bu sebeple bayram seyahatlerinizi yaparken, güvenilir firmaları tercih etmeli. Araçlarınızdaki bakımları yaptırmalı, ve “Bana olmaz” düşüncesinden uzak durmalısınız.

Gelelim ülkedeki politik duruma ;

Eylül ayı ülke yönetimi ile, ülkedeki belli grupların tam anlamı ile birbirleri ile hukuksal, siyasal ve psikolojik ciddi savaşına şahit olacaktır. Satürn’ün Güneş ile karşıt olduğu, Uranüs’ün bunu desteklediği daha önceki dönemlerde de kapatma davası, erken seçim gibi olaylar ile karşılaştık.

Hükümeti Eylül ayının ikinci yarısından itibaren çok zorlu bir süreç beklerken, şu anki yöneten kesimin, taban desteğini de kaybedebileceği bazı davranışlara girebilmesi mümkün görünüyor.

Medya grupları…

Güncel olaylara gelirsek, medya gruplarından bazılarında çok ciddi finansal sorunların ve vergi cezalarının gündeme geleceği Eylülün ikinci yarısı ile Ekim ayının başları gizli pazarlıkların da yoğun olacağı bir dönemi göstermekte.

Savaş Rüzgarları..

Dünyada 15 Kasım’dan itibaren esmeye başlayacak savaş rüzgarlarından önce Amerika ve Kore gibi ülkeler arasında ciddi gerginlikler başlarken, sürpriz bir şekilde ileride pozisyon ve dengeleri bulmak için orta doğuda çok kısa süreli bir rahatlama dahi söz konusu olabilir.

Doyurucu olmayan sonuçlar..

Ekonominin uzun vadeli kötü göründüğü, belli imtiyazlar, neredeyse ciddi ileriye dönük sorunların olabileceği Eylül ayında Merkür’ün retrosu sebebi ile alınacak hiçbir karar ve kanunlarda yapılacak hiçbir değişiklik, tam anlamı ile istenilen sonuçları da vermeyecektir.

Doğa olayları, fırtınalar, tayfunlar..

Eylül ayının ikinci yarısından itibaren hava sıcaklıklarındaki yoğun değişiklik, 21 Eylül’den itibaren Meksika körfezi ve civarında çok çeşitli tayfunların ve doğa olaylarının da çıkmasına sebebiyet verecektir.

Ayrıca tüm bu yoğun etkiler Irak ve Afganistan ile Türkiye’nin Güneydoğusu, İspanya’nın kuzeyi gibi problemli bölgelerde de ciddi terör olaylarını harekete geçirecek enerjiyi yaratacaktır.

Sevgiyi Okuyucular,

Astroloji gezegenlerin, mevsim döngülerine göre sosyal yaşam, sosyal gruplar, ülkeler ve bireyler üzerindeki etkilerini, istatistiksel malzemeler ile matematiksel, istatistiksel değerleri kullanarak çözer. Bu sebepten dolayı, buradaki yorumlar yalnızca istatistiksel değerlerin yüzyıllar boyunca damıtılarak çözülmesi sonucu ortaya çıkmış olan bilgilerin analizidir.

Ne yazık ki, 90’ lı yıllarda bir kısım rating kaygılı televizyon kanallarının, astrolog diye tanıtmış olduğu pek çok şarlatan yüzünden Astrolojik çalışma disiplini ülkemizde çok fazla tanınmamakta ve yurt dışındaki ciddi eğitim kurumlarında olduğu gibi bir disiplin olduğu da bilinmemektedir.

Gerçekte Astroloji insanların birbirleri ile olan ilişkilerini analiz etmek, Nilüfer Burhanı seviyor mu ? gibi saçma sapan maydanoz falına bakmaya benzeyen çalışmaları kapsamaz. Kişilerin ilişkilerinden ziyade insan karakterinin ve bu karakterdeki davranışsal etkilerin geleceğimiz üzerindeki potansiyel etki değerlerini inceler.

Dışsal etkiler haricinde çoğunlukla karakterimizdeki davranışlar, geleceğimizde de başımıza gelecek olayları gösterir. Karakterimizdeki davranışların sonuçları olarak geleceğimizde başımıza gelecek olay ve kavramlar belli istatistikler ile anlamlı hale getirilebilir.

Soysal ve finansal alanda da yapılan bu analizler, gerçek Astroloji diye nitelendirilen 12 burç ve sütun Astrolojisi diye nitelendirdiğimiz Astrolojik gözlemlerden daha farklı bir sistem ile ayrılmaktadır. Bu sebeple Astrolojinin bilimsel tabanlı bir çalışma olduğunu unutmadan bu tip çalışmaların yaratmış olduğu istatistikleri önemsemeliyiz. Bu kısa notu sizlerle paylaştıktan sonra önümüzdeki ay görüşmek dileği ile sağlıcakla kalın..

Astroloji Uzmanı Oğuzhan Ceyhan
oguzhan.ceyhan@astrologyanalyst.com

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...