Faili meçhul cinayet kazısına 1 tutuklama

Şırnak'ın Cizre ilçesinde yapılan ve 20 kemik parçasının bulunduğu kazıyla ilgili gözaltına alınan 5 kişiden eski Cizre Belediye Başkanı Kamil Atak'ın oğlu tutuklandı. 4 kişi de tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

20.03.2009 - 12:55

Faili meçhul cinayet kazısına 1 tutuklama

Özel yetkili bir savcı nezaretinde Cizre-İdil kara yolundaki Kuştepe köyünde başlatılan kazıyla ilgili gözaltına alınan 5 kişi savcılıkta ifade verdi.

Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısına ifade veren zanlılardan eski Cizre Belediye Başkanı Kamil Atak'ın oğlu Temel Atak, ''Silahlı örgüt üyesi olmak'' ve ''Adam öldürmek'' suçundan, tutuklama istemiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi. Nöbetçi mahkemede ifade veren Atak, tutuklandı.

Diğer 4 zanlı ise, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Bu arada, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Kuştepe köyündeki kazılarla ilgili olarak aranan eski Cizre Belediye Başkanı Kamil Atak hakkında yakalama kararı çıkartıldığı bildirildi.

BOŞALTILAN KÖYÜ HİZBULLAH MENSUPLARI KULLANMIŞ
Cumhuriyet Başsavcılığı'nda ifade veren ve ismi açıklanmayan tanık, ifadesinde, 1990'lı yıllarda terör örgütü PKK'ya yardım ve yataklık ettikleri iddiasıyla bazı kişilerin korucubaşı ve aynı zamanda belediye başkanı olan Kamil Atak tarafından alınarak, sorgulanmak üzere Hizbullah'a teslim edildiğini öne sürmüştü.

Tanık, terör örgütü Hizbullah üyelerinin bu kişileri eğitim amaçlı olarak kullandıkları Kuştepe köyünde sorguladıktan sonra öldürdüklerini iddia etmiş ve bu ifadeler doğrultusunda köyde kazı başlatılmıştı. Kazılarda 20 kemik parçası bulunmuştu.

Cizre'ye 2 kilometre uzaklıktaki Kuştepe köyü, 1991 yılında boşaltılmış, köye 10 yıl önce 6 aile geri dönmüştü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...