‘Faşizm ile mücadele, müzakereci ile müzakere’

BDP'li Kışanak, Kürt sorununun konuşarak çözülmesini istediklerini belirterek ‘AKP faşizmi ile mücadele, müzakereci ile müzakere yapacağız’ dedi.

27.03.2012 - 16:28

‘Faşizm ile mücadele, müzakereci ile müzakere’

BDP Eş Başkanı Gültan Kışanak partisinin grup toplantısında, AK Parti'nin müzakereci yöntemi tercih etmesi durumunda Kürt siyasetinin bütün taraflarının buna hazır olduğunu belirterek, "BDP de İmralı da, Kandil de buna hazırdır. AKP kararını versin. PKK'yı yok sayarak Kürt sorununu çözeceğim demek bu halka bir hayali satmaktır. Bıraksınlar İmralı'ya da Kandil'e de gidelim. Gerekirse bu meclis heyet kursun heyetle gidelim. BDP konuşarak çözmenin koşullarını yaratmaya hazırdır. AKP faşizmi ile mücadele, müzakereci ile müzakere yapacağız" dedi.

Kışanak yaptığı konuşmada, Nevruz kutlamalarının AK Parti'nin yasakçı zihniyetini yerle bir ettiğini belirtti, Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk'e gerçekleştirilen saldırının hesabının demokratik yollardan sorulacağını ifade etti.

'AKP BİTMİŞ BİR STRATEJİYİ DEVRALIYORSA KENDİ BİTER’
AK Parti'nin ortaya yeni bir strateji attığını hatırlatan Kışanak, ''Olmazları sıralayan, demokratik talepleri reddeden bir yaklaşıma, plana kim çözüm stratejisi diyebilir? Olsa olsa bu çözümsüzlük stratejisinin allanıp pullanıp yeniden kamuoyunun önüne sunulmasıdır'' dedi.

Hükümetin ''tam bir çözümsüzlük stratejisi izlediğini'' kaydeden Kışanak, ''AKP güvenlik stratejisinde ısrar ediyor. Türkiye'de güvenlikçi stratejilerin hiçbir meşruiyeti kalmamıştır. Bu strateji 1990'lı yıllarda iflas etmiştir. Bugün AKP bu bitmiş stratejiyi devralıyorsa kendi bitişini devralır. Tüm Türkiye'nin, bu faşizan gidişata dur demek için hareket geçmesi gerekiyor'' diye konuştu. Kışanak, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘ÖNÜMÜZE HANGİ PLANI GETİRDİLER DE BİZ REDDETTİK’
''Her yeni ölüm bizden bir parça götürüyor. Tabutların arkasında yürümekten bıkmadı mı bu devlet erkânı? Ölümlerin, kanın, gözyaşının bir an önce durması için vicdanlarımızı ayaklandırmalıyız.
'Siyasi uzantılarıyla görüşürüz' diyor Başbakan. BDP, 20 yıllık demokratik siyasetin mirasçısıdır. Ortada bir uzantı filan yok. Ortada güçlü bir halk iradesi var. BDP, Kürt sorununun müzakereci bir yöntemle çözülmesinin tarafındadır. Biz 5 yıldır buradayız. Bizimle görüşmek istediler hangisini reddettik, çıkıp açıklasınlar. Önümüze hangi planı getirdiler de biz reddettik? BDP, Kürt sorununun müzakereci yöntemle çözülmesini yürekten isteyen, bunun için mücadele eden siyasi bir iradedir. 7 bin Kürt siyasetçi şu anda tutuklu. Eğer gerçekte müzakere etmek istiyorsanız, muhatap arıyorsanız Kürt siyasetçileri bırakın. Hepsi de sizin uyduruk suçlamalarınızla cezaevindeler. Terörle mücadele yasasını da kaldırın. Bunu yapmayanlar BDP'yi güya bu söylentilerle köşeye sıkıştırmaya çalışıyorlarsa bundan siyaseten bir şey çıkmaz. Gerçekten de müzakereci yöntemi seçiyorlarsa bunun da koşulları bellidir. Kürt sorununun müzakereci bir yöntemle çözmek istiyorsanız, buna BDP de Kandil de İmralı da hazırdır. PKK'yı yok sayarak 'Kürt sorununu çözeceğim' demek, bu halka bir hayali satmaktır.''

‘ÖZGÜR GÜNDEM'İN KAPATILMASI FAŞİZMDİR’
Silahların susmasının müzakerenin ilk koşulu olduğunu belirten Kışanak, ''Bu iktidar müzakereci olsun, BDP rolünü oynamaya, silahları susturmaya, bunun koşullarını yaratmaya hazırdır'' dedi.

BDP'ye ''uzantıları'' diyerek PKK ile de diyalog kuran bir misyon yüklenmek isteniyorsa kendilerinin böyle bir misyonu olmadığını aktaran Kışanak, ''BDP, siyasi geleneğin temsilcisidir. Bizden bu konuda bir kolaylaştırıcılık, ön açıcılık istiyorlarsa, BDP rolünü de oynamaya hazırdır. Bıraksınlar resmi olarak İmralı'ya, Kandil'e gidelim. Meclis karar alsın, bir heyet kursun, heyetle gidelim. Biz çözümlerin hiçbirine kapalı değiliz. Ama bu kılıf adı altında 'BDP gelsin AKP'nin savaş safında yer tutsun' diyorlarsa kusura bakmasınlar BDP halkının yanındadır. AKP faşizmiyle mücadele, AKP müzakeresi varsa onunla da müzakere'' diye konuştu.

Hükümetin Suriye politikasını eleştiren Kışanak, ''Hükümetin, Türkiye'yi bölgesel savaş sürükleme riski olan bu politikadan vazgeçmesi gerekiyor'' dedi.

Gültan Kışanak, Özgür Gündem gazetesinin 1 ay kapatılmasını da eleştirerek, "Özgür Gündem'in kapatılması faşizmdir" ifadesini kullandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...