Fatih Hilmioğlu serbest

Ergenekon davasında 23 yıl hapis cezası alan Fatih Hilmioğlu, hastalığı nedeniyle verilen tahliye kararının ardından cezaevinden çıktı. Çıkışta bir açıklama yapan Hilmioğlu, "Cezaevinde benden daha ağır hastalar var" dedi

20.02.2014 - 18:45

Fatih Hilmioğlu serbest

Hakkında tahliye kararı verilen eski İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, akşam saatlerinde tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi'nden çıktı.

Çıkışta kameraların karşısına geçen Hilmioğlu, kendisinden daha uzun süre tutuklu bulunan ve hasta olan sanıkların bulunduğunu söyledi.

Bu nedenle kendisini iyi hissetmediğini söyleyen Hilmioğlu, "Ortada ne Ergenekon örgütü ne de darbe teşebbüsü vardır" diye konuştu.

"Ergenekon isimli bu davada 5 yıldır tutukluyum. Tahliyeme karar veren Anayasa Mahkemesi Başkanı ve üyelerine teşekkür ediyorum. Bu tahliyem, uzun tutukluluk nedeniyle gerçekleşmişse benden daha uzun süredir tutuklu olanlar var. Yok hastalık nedeniyle gerçekleşmişse, benden daha ağır hastalar var. Umarım onlar için de en kısa zamanda bir çözüm yolu bulunur.

Aşağı yukarı 7 yıldır devam eden bir dava bu. Mahkeme başkanı 'bugün olsa o iddianameyi kabul etmezdim' dedi. Yargılananlar da bu davanın tertip olduğunu defalarca söylediler, inanan olmadı.

Nihayet başbakan tarafından davanın kumpas olduğu ve devlet içinde yapılanan çete tarafından yapıldığı ifade edildi. Esas itibariyle bu ifadelerden sonra bu dava düşmüştür. Ortada ne Ergenekon örgütü ve ne de darbe teşebbüsü vardır.

Örgüt varsa başı kimdir? Bunu mahkeme bile söyleyemiyor. Yargılanan sanıklara bakıldığında en üst düzey askeri kişi İlker Başbuğ'dur. Yani İlker Başbuğ 700 bin kişilik ordusunu bırakıp sivillerden oluşan bir örgüt mü kurmuştur? Çıktığımda iyi bir şey hissedemedim, çünkü içerideki bütün insanlar mutsuz. Bu insanların hepsi suçsuz."

Yapılan başvuru üzerine Anayasa Mahkemesi, kanser teşhisi konulan eski İnönü Üniversitesi Rektörü Fatih Hilmioğlu hakkında tedbiren tahliye kararı vermişti.

Yüksek Mahkeme'nin, kararını Bakırköy Başsavcılığı'na gönderdi ve cezaevindeki işlemlerinin tamamlanmasının ardından Hilmioğlu akşam saatlerinde tahliye edildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...