İstanbul 29. Asliye Ceza Mahkemesi'nin piyanist ve besteci Fazıl Say hakkında verilen cezanın hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararını kaldırması üzerine İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülen duruşmada karar açıklandı.

Mahkeme heyeti, Fazıl Say'ı ''halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama'' suçundan hapse mahkum etti.

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda görülen duruşmada avukatlar söz aldı.

'PSİKOLOJİNE BAKILSIN, ERTELENMESİN, ZORLA GETİRİLSİN'
Şikayetçi avukatı Ahmet Gündel, Fazıl Say'ın yargılama sürecinde ve sonrasında toplumun birçok kesimine sataşmalarda bulunduğunu savundu.

Bu nedenle Say'ın psikolojik rahatsızlığı ve aşağılık kompleksi olduğunu ileri süren Gündel, bu hususun mahkemece araştırılmasını talep etti.

Şikayetçi avukatlarından Ayfer Bayer da ünlü piyaniste verilecek cezanın ertelenmemesini istedi.

Şikayetçi avukatlarından Gülcan Karakaş da duruşmaya gelmeyen sanık Fazıl Say'ın zorla getirilmesi talebinde bulundu.

SAY'IN AVUKATI
Fazıl Say'ın avukatı Meltem Akyol ise Asliye Ceza Mahkemesi'nin verdiği kararın, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ilişkin fıkranın iptaline ilişkin olduğunu, bu nedenle yeniden kovuşturma yapılması kanaatinde olmadığını ifade etti.

Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını bu defa kabul etmediklerini söyleyen Akyol, müvekkiline düşünce ve inanç özgürlüğü yönünden dava açılmadığını, dini değerleri aşağıladığı iddiasıyla dava açıldığını belirtti.

ÖNCE 12 AY SONRA 10 AY
Hakim Hulusi Pur, sanık Say'ı "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçundan 8 ay hapis cezasına çarptırdı.

Bu cezayı yayın yoluyla işlendiği gerekçesiyle 12 aya çıkaran Pur, sanığın duruşmalardaki tavır ve davranışları ile yargılamaya yapmış olduğu katkıyı göz önünde bulundurarak Say'ın 10 ay hapisle cezalandırılmasına hükmetti.

Mahkeme, ''hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına'' yer olmadığına karar verdi.

Fazıl Say'ın sabıkasız olması nedeniyle verilen hapis cezasının ertelenmesine hükmeden mahkeme, sanık hakkında 2 yıllık denetim süresi belirledi. Mahkemenin bu kararı doğrultusunda, Say'ın dosyası Yargıtay'da temyiz edebilecek.

Mahkeme, şikayetçi avukatların sanığın zorla getirilmesi ve ceza ehliyetinin olup olmadığının araştırılmasına ilişkin taleplerini de reddetti.

DAVANIN GEÇMİŞİ
Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say’a, sosyal paylaşım sitesi Twitter’daki mesajı nedeniyle dava açılmıştı.

İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi, 15 Nisan'da Fazıl Say'a, "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçundan 10 ay hapis ceza verdi ve 5 yıllık denetimli serbestlik şartıyla hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını kararlaştırmıştı.

Say'ın avukatı Meltem Akyol, hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararına itiraz etmişti. İstanbul Nöbetçi 29. Asliye Ceza Mahkemesi de itirazı 26 Nisan'da kabul ederek, yerel mahkeme kararına "sanığın aleyhine verilen kararla ilgili haklarının yeterince hatırlatılmadığı ve hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararında usulü hatalar bulunduğunu" gerekçe göstermişti.

İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi Hakimi Hulusi Pur, bu karar üzerine dosyayı "kanun yararına bozma" istemiyle Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü'ne iletilmesi talebiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na göndermişti. Adalet Bakanlığı "kanun yararına bozma" talebini reddederek dosyanın, verilen hükmün açıklanması için esas mahkemesi olan İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesine karar vermişti.

Bunun üzerine İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi de bugüne duruşma vererek, taraflara tebligat göndermişti.

Öte yandan; Fazıl Say'ın avukatı, İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi hakimi Hulusi Pur hakkında reddi hakim talebinde bulunmuştu.

Talebi inceleyen İstanbul 36. Asliye Ceza Mahkemesi'nin 12 Temmuz'da reddi hakim başvurusunu kabul etmemesi üzerine Say'ın avukatı, bu karara karşı 6 Ağustos'ta İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurmuştu. Avukatın bu başvurusu da reddedilmişti.