Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Meclis 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu'nun sorularını yazılı olarak yanıtladı.

O sorulardan biri de, eski Meclis Başkanı Bülent Arınç'ın, "Gökçek, bu yapıya Ankara'yı parsel parsel sattı" açıklamasıydı. Arınç'ın sözlerine yanıt veren Gökçek, "Bülent Arınç'ın söylediği gibi 'parsel parsel' bir satış söz konusu değildir. Bu konuda değişik kişi ve kuruluşlar savcılığa müracaat etmiş ve hakkımda savcılık tarafından soruşturma yapılmıştır. Bu soruşturmanın sonucunda söylenenlerin asılsız olduğu ortaya çıkmış ve hakkımda takipsizlik kararı verilmiştir" dedi.

Melih Gökçek, FETÖ'ye dair dikkat çeken değerlendirmelerde de bulunarak, "İtiraf etmeliyim ki bu organizasyonu vatanına ve milletine hayırlı evlatlar yetiştirmek için eğitime önem veren bir hayır kuruluşu olarak gördüm. FETÖ'cülerin zaman zaman yurt ve okul yapımı için belediyemize müracaatları oldu. Diğer özel kuruluş ve vakıflara ne işlem yapıldı ise bunlara da aynı işlem yapılmıştır. Zaten istesem de ayrı bir muamele yapmam mümkün değildir” ifadelerini kullandı.

Gökçek, darbe girişiminin ardından, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nde görev yapan 400 kişi hakkında soruşturma başlatıldığını, 100'e yakın kişinin belediye ile ilişiğinin kesildiğini söyledi.