Fikri Işık: Darbe önlendi ama tehlike geçmedi

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, "Bugün itibariyle darbe önlenmiştir ama tehlike geçmiştir diyemiyoruz" dedi ve konuştuğu kalabalığa, "Sayın Cumhurbaşkanımız 'Tamam artık evlerinize dönebilirsiniz' diyene kadar alanlarda bulunun" diye seslendi.

Anadolu Ajansı 18.07.2016 - 05:59 | Son Güncelleme : 18.07.2016 - 06:01

Fikri Işık: Darbe önlendi ama tehlike geçmedi

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: Elbette darbe püskürtüldü. Ama daha yapacak çok işimiz var. Cumhurbaşkanımızın dediği gibi 'Durmak yok, yola devam'. Meydanları demokrasi nöbetiyle doldurmaya devam edeceğiz.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın evinin bulunduğu Üsküdar Kısıklı Caddesi'nde Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimini protesto eden vatandaşlara seslendi.

Dünya lideri Recep Tayyip Erdoğan'a sahip çıktıkları için vatandaşlara teşekkür eden Işık, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın selamını ve teşekkürlerini iletti.

Işık, "Sizler şu anda öyle önemli, öyle ulvi, öyle büyük bir görev yapıyorsunuz ki tuttuğunuz bu demokrasi nöbeti inanın birliğimiz için, mukaddesatımız için, namusumuz için, değerlerimiz için, sınırda nöbet bekleyen Mehmetçiğimizin nöbetiyle aynı değerde. Çünkü siz de ülkemize ihanet eden ihanet şebekelerinin, paralel şebekelerin bu ülkeyi kirletmesinin önüne geçtiniz ve geçmeye devam ediyorsunuz." diye konuştu.

Türkiye'nin çok badireler atlattığını dile getiren Işık, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu ülke Osmanlı döneminde de Cumhuriyet döneminde de çok büyük badireler atlattı. Defalarca darbe yaşadık, defalarca millet iradesi yok sayıldı, defalarca milletin değerlerine saldırıldı ama bu son ihanet teşebbüsü, bu son darbe girişimi kadar alçakça bir harekete, ihanete şahit olmadık.

Milletin üzerine helikopterden, uçaktan bomba atmayı, bırakın Türkler değil memleketimizi işgal eden bazı milletler dahi yapmadı. Demokrasinin kalbi sayılan Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne ve millet iradesinin temsil edildiği Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne hiç kimse saldırmadı. Bunlar öyle bir ihanet şebekesi ki dünya tarihi böyle alçakça bir ihaneti ne gördü, ne yazdı. Ama onların bu alçaklığı varsa milletimizin de iman dolu göğsü var. "

Fikri Işık, milletin demokrasiye sahip çıktığını vurgulayarak, "Birliğimizi ve beraberliğimizi, her kesimden, her anlayıştan, her görüşten vatandaşlarımız bir araya gelerek gösterdiniz. Sizler Cumhurbaşkanımıza sahip çıktınız, sizler seçilmiş hükümete sahip çıktınız ve seçilmiş hükümetin Başbakanına sahip çıktınız. Sizler Türkiye'nin geleceğine sahip çıktınız. Aslında sizler kendi çocuklarınızın geleceğine sahip çıktınız." dedi.

"TEHLİKE GEÇMİŞTİR DİYEMİYORUZ"

Darbenin önlendiğini ve bu darbenin önlenmesinde iki temel unsur olduğunu aktaran Işık, konuşmasına şöyle devam etti:

"Bunlardan bir tanesi Sayın Cumhurbaşkanımızın güçlü liderliği, ikincisi de Sayın Cumhurbaşkanlığımızın güçlü liderliğinde alanlara inen Türkiye'nin değerli halkıdır. İşte bu iki unsuru Allah birbirinden ayırmasın, Allah Cumhurbaşkanımızı başımızdan eksik etmesin. Allah milletimize zeval vermesin, Allah kötü niyetlilere de fırsat vermesin.

Bugün itibariyle darbe önlenmiştir ama tehlike geçmiştir diyemiyoruz. Onun için sevgili İstanbullular sizden tek ricamız, Sayın Cumhurbaşkanımızın her ifadesini yakinen takip etmeniz, Sayın Cumhurbaşkanımız 'Tamam artık evlerinize dönebilirsiniz' diyene kadar alanlarda bulunmanız. Bu Allah'ın izniyle Türkiye'nin demokrasisinde yeni bir sayfa açacak. Biz 'her olanda hayır vardır' anlayışındayız. Olanların hayra tebdili için hem kavli hem de fiili dua edeceğiz. Kavli dua edeceğiz, dualarımızı eksik etmeyeceğiz. Fiili dua edeceğiz, işte şu anda sizin yaptığınız gibi bu meydanlardan ayrılmayacağız."

Sayfa Yükleniyor...