'Filtre'ye 3 ay kala görüş soruldu

22 Ağustos'ta yürülüğe girecek olan 'internet filtresi'nin topladığı yoğun tepki üzerine İnternet Kurulu bir toplantıyla sivil topluma fikrini sordu!

26.05.2011 - 10:14

'Filtre'ye 3 ay kala görüş soruldu

Türkiye'de internet kullanıcılarını ve ziyaret ettikleri siteleri sıkı kontrol altına alacak 'internet filtresi'nin yürürlüğe girmesine sadece 3 ay kala sivil toplumun görüşleri soruldu. Uzun süredir yoğun tepkilere yol açan yönetmeliği tartışmak üzere İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde geniş katılımlı bir toplantı yapıldı.


Üniversitedeki ''Mahkeme Salonu'' adlı sınıfta düzenlenen toplantıya, İnternet Kurulu, BTK, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) ve sektördeki sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı ancak BTK ve TİB başkanları toplantıda bulunmadı.

İnternet Kurulu Başkanı Serhat Özeren, toplantıda özellikle sivil toplum kuruluşlarının, BTK'nın güvenli internet usul ve esaslarını eleştirir boyutta konuları ele aldığını söyledi.

''Filtre olsun ama devlet yapmasın. Özel sektörler bu işi yapsın'' gibi farklı görüşlerin de toplantıda konuşulduğunu ifade eden Özeren, şöyle konuştu:

''Burada özellikle kamunun büyük bir kesimini ilgilendiren kararlar alınırken sivil toplum kuruluşlarına danışılması gerektiği görüşü ortaya çıkıyor. Bu görüşleri hem Ulaştırma Bakanlığına hem de BTK'ya ileteceğiz. İnanıyorum ki onlar da toplumun hassasiyetlerine dayanarak farklı kararlar ve düzenlemeler içerisinde olacaktır. Hassas bir süreç.''

İnternetin hızlı gelişen bir teknoloji olduğunu, yeni fikir ve projelerin çıkabildiğini belirten Özeren, ''Yaptığımız bir kanun belki üç ay sonra bile yetersiz kalıyor olabilir. Bu süreç dinamik yaşayan bir organizma gibi. Sürekli revize edilmesi, tartışılması ve gündemde olması lazım'' diye konuştu. Güvenli internet konusunun G-8 zirvesinin, BM'nin ve AB'nin de masasında olduğunu belirten Özeren, internetin yaşanan dünyadan ayrı bir dünya olmadığını kaydetti.

Bu süreci yönetmenin zor bir görev olduğunu, hassas bir çizgi bulunduğunu ifade eden Özeren, ''Bir tarafta özgürlük var, bir tarafta suçla mücadele var. Bu çizginin bir tarafı kayarsa özgürlük kısıtlanıyor, bir tarafı kayarsa suç artıyor. Onun için bu çizgiyi anlık takip etmek gerekiyor. Zor bir süreç. TİB'de şu anda bu görev. Çalışmalar açısından bakıldığında, sivil toplum kuruluşları bu işin içinde olduğu zaman daha başarılı projelerin ortaya çıkacağını söyleyebilirim'' dedi.

ÖNERİLER

Toplantıdan çıkan öneriler ise şöyle:

- BTK’nın kurul kararı, yani 22 Ağustos’ta yürürlüğe girmesi beklenen karar hemen iptal edilmeli.

- Merkezi filtrasyon kesinlikle olmamalı.

- Filtre sistemi kullanıcı tercihlerine göre şekillenmeli.

- Filtre konuları STK’larca tartışılmalı.

- Eğitim ve bilinçlendirme konusu ağırlıklı olarak ele alınmalı. (İsmail Hakkı Polat-Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi)

- BTK'nın şeffaf olması lazım. Kurumun dışsal bir otorite tarafından denetlenmesi gerekiyor.

- Kişisel bilgilerin gizliliği konusu açıkça vurgulanmalı.

- Kurumların alacağı kararlar öncelikle sosyal medya üzerinden tartışılmaya açılmalı.

- İşin eğitim ve bilinçlendirme yönü ön plana çıkarılsın.

-  BTK icracı olmasın, düzenleyici olsun. Sivil toplum kuruluşları aracılığıyla bu işi takip etsin.

- DNS, Proxy teknolojileri yasaklama şeklindeki tercihten vazgeçilmesi gerekir.

- Bilinen sivil toplum kuruluşlarından oluşan bağımsız ve yaptırım gücü olan bir kurul oluşturulsun (akademisyen, hukukçu ve psikolog) ve bu kurul tüketici şikayetlerini değerlendirsin.

- Filtreleme çocuklar için yapılıyorsa mevcut listeden (standart paketten) müstehcenlik tanımı çıkarılsın.

- 5651 sayılı kanunu masaya yatırmak gerekir. TİB'i doğuran yasa bu. 5651'in dünya standartlarına getirilmesi lazım.

- Kurul kararındaki madde 9/f.2 hayata geçirilsin. İdari para cezalarına ilişkin madde 9/f.8 muğlak, açığa kavuşturulsun.

- Kişilerin ifade özgürlüğüne ilişkin, kendilerini ifade ettikleri sitelerin filtrelenmemesi, sansürlenmemesi, kelimeleri temel alan filtreleme taslağının tamamen geri çekilmesi, belirli toplulukları tanımlayan (lezbiyen, gey gibi) kelimelerin yasaklanmaması.

- Uygulama tamamen kaldırılsın ama devam edecek olursa 4 farklı pakette filtreleme olacak, o zaman standart paketten çocuk pornografisi hariç hepsi kaldırılsın.

- Kurum kararında yapısal değişiklikler yapılmalı. Öncelikle veri tabanlarının ve veri tabanı sahiplerinin düzenlenmesi gerekir.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...