Fırat Ayverdi Cesar'a aday

Genç sinema oyuncusu Fırat Ayverdi, Iraklı Kürt göçmeni bir gencin yaşamını anlatan 'Welcome'daki rolüyle Fransa'nın en prestijli sinema ödülü Cesar'a aday gösterildi.

10.02.2010 - 15:33

Fırat Ayverdi Cesar'a aday

Philippe Loiret'nin yönetmenliğini yaptığı "Welcome" filmindeki rolüyle Fırat Ayverdi, "istikbal vaat eden en yetenekli genç oyuncu" ödülü için adaylar arasında yer alıyor.

Oscar'ın Fransa'daki karşılığı sayılan Cesar ödül töreni, 27 Şubat'ta Chatelet tiyatrosunda yapılacak.

Fransa'dan yüzerek İngiltere'ye kaçmak isteyen Iraklı Kürt göçmeni bir gencin yaşamını anlatan film, Fransa'da büyük beğeni kazanmıştı.

Ailesi Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinden gelen 19 yaşındaki Fırat Ayverdi'nin baş rolde oynadığı filim, Fransa'nın göç politikalarının da tekrar tartışılmasına yol açmıştı.

Ayverdi'nin canlandırdığı karakter olan Bilal, Irak'ın kuzeyinde yaşarken ailesiyle birlikte İngiltere'ye gitmek zorunda kalan sevgilisi Mina'ya kavuşmak için Avrupa'yı pasaportsuz geçerek Fransa'ya vardıktan sonra, Manş Denizini yüzerek geçmek için yüzme dersleri alıyor.

Aynı filmde Mina karakterini de Fırat Ayverdi'nin ablası Derya Ayverdi canlandırıyor.

Cesar ödüllerinde diğer adaylar ise şöyle:
EN İYİ FİLM: “The Concert”, “In the Beginning”, “A Prophet”, “Rapt”, “Welcome”, “Wild Grass”
EN İYİ YÖNETMEN: Jacques Audiard (“A Prophet”), Lucas Belvaux (“Rapt”), Xavier Giannoli (“In the Beginning”), Philippe Lioret (“Welcome”), Radu Mihaileanu (“The Concert”)
EN İYİ ERKEK OYUNCU: Yvan Attal (“Rapt”), Francois Cluzet (“In the Beginning”), Francois Cluzet (“One for the Road”), Vincent Lindon (“Welcome”), Tahar Rahim (“A Prophet”)
EN İYİ KADIN OYUNCU: Isabelle Adjani (“Skirt Day”), Dominique Blanc (“The Other One”), Sandrine Kiberlain (“Mademoiselle Chambon”), Kristin Scott Thomas (“Leaving”), Audrey Tautou (“Coco Before Chanel”)
EN İYİ YABANCI FİLM: “Avatar”, “Gran Torino”, “I Killed My Mother”, “Milk”, “Slumdog Millionaire”, “A Town Called Panic”, “The White Ribbon”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...