Foça bombacılarına ceza yağdı

İzmir'in Foça ilçesinde yaklaşık 4 yıl önce 3 köylünün öldürülmesi, ardından 2 askerin şehit olduğu 12 askerin de yaralandığı askeri servis aracına yönelik bombalı saldırının gerçekleştirilmesi ile Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde 1 polisin şehit edilmesi olaylarının failleri oldukları iddiasıyla yargılanan Yunus Çiçek 6 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 359 yıl 8 ay, Hasan Deliktaş 3 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 341 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Anadolu Ajansı 14.07.2016 - 22:28 | Son Güncelleme : 14.07.2016 - 22:29

Foça bombacılarına ceza yağdı

Karşıyaka 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, tutuklu sanıklardan Hasan Deliktaş ve Yunus Çiçek ile taraf avukatları hazır bulundu.

Mahkeme Başkanı Mümtaz Erdoğan'ın sanıklara son savunmalarını sorması üzerine, Deliktaş, tercüman aracılığıyla yaptığı savunmada, avukatıyla düzenli bir savunma gerçekleştiremediği için savunmaya ilişkin herhangi bir hazırlık yapamadığını bu nedenle süre istediğini belirtti.

Sabık Deliktaş'ın avukatı Gurbet Uçar, müvekkillinin 4 yıla kadar tutuklu olduğunu, Yargıtay aşaması da dikkate alındığında 5 yıllık tutukluluk süresinin aşılacağını, müvekkilinin olaydan uzun bir süre sonra evinden gözaltına alındığını bu nedenle kaçma ihtimali bulunmadığından tahliyesini ve beraatini talep etti.

Mahkeme Başkanı Erdoğan'ın sanık Deliktaş'a son sözünü bir kez daha sorması üzerine, Deliktaş, "Avukatımın söylediklerine katılıyorum." dedi.

Sanık Yunus Çiçek, Kürtçe tercüman aracılığıyla son savunmasını yaptı.

Verilen aranın ardından Mahkeme Başkanı Erdoğan, sanıklar Yunus Çiçek'in 6 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 359 yıl 8 ay, Hasan Deliktaş'ın 3 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 341 yıl 8 ay, Şehmuz Rabinduz ile Şevket Rabinduz'un 15'er yıl, Reşit Ertuğrul, Ali Yapan ve Faruk Kayli'nin ise 3 yıl 9'ar ay hapis cezasına çarptırıldığına karar verdi.

Mahkeme heyeti, diğer sanıklar İsmail Avcı, Kamil Solak ve Kaysı Işık'ın beraatine hükmetti.

OLAY

2 Eylül 2012'de Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde, 1 polisin şehit olduğu, 1 polis ile 1 uzman çavuşun da yaralandığı çatışmada ele geçirilen teröristler Yunus Çiçek ile Hasan Deliktaş'ın, 6 Ağustos 2012'de İzmir'in Foça ilçesi Maltepe köyünde 3 çiftçinin öldürülmesi, ardından 9 Ağustos 2012'de 2 askerin şehit olduğu, 12 askerin de yaralandığı askeri konvoyun geçişi sırasında bomba patlatılması olaylarının failleri oldukları tespit edilmişti.

Savcı Sinan Taşkın'ın hazırladığı iddianamede sanıklardan Yunus Çiçek hakkında 30 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 28 yıl, Hasan Deliktaş hakkında ise 26 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 15 yıl istenmişti.

İddianame kapsamında teröristlere yardım ve yataklıkla suçlanan tutuksuz sanıklar Şevket Rabindüz'e 26 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 12 yıl, Şehmuz Rabindüz'e 26 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 12 yıl, Faruk Kayli'ya 26 kez ağırlaştırılmış müebbet, Reşit Ertuğrul, Kamil Solak ile Ali Yapan hakkında ise 16'şar yıl hapis cezaları istenmişti.

Sanıklardan teröristleri araçlarıyla Antalya'nın Kemer ilçesine götürdükleri iddiasıyla Karşıyaka 2. Ağır Ceza Mahkemesinde "terör örgütüne yardım etme" suçundan yargılanan İsmail Avcı ve Kaysı Işık'ın dosyası da bu davayla birleştirilmişti.

Sayfa Yükleniyor...