Fransız hükümetine siber saldırı

Paris'te geçen Şubat'ta düzenlenen G20 zirvesi sırasında, üye ülkelerin belgelerini ele geçirmeye yönelik yoğun siber saldırılar yapıldığı ortaya çıktı.

07.03.2011 - 14:36

Fransız hükümetine siber saldırı

Fransız Maliye Bakanlığı'nın bilgisayarlarına siber saldırı düzenleyen bilgisayar korsanlarının Şubat'ta Paris'te düzenlenen G20 zirvesinin dosyalarına ulaşmaya çalıştıkları açıklandı.

Paris Match dergisinde yayımlanan haberde, saldırının Aralık ayında gerçekleştiği ve Maliye Bakanlığı bilgisayarlarındaki, yaklaşan G20 zirvesine hazırlık dosyalarını hedef aldığı belirtildi.

Bütçeden sorumlu bakan Francois Baron olayı doğrulayarak soruşturma açıldığını açıkladı.

Bakanlığın 150 bilgisayarını hedef alan saldırının sorumluları henüz bilinmiyor. Ancak Paris Match'e bilgi veren bir yetkili, "Bazı verilerin Çin'deki bilgisayarlara yönlendirildiğini saptadık. Ancak bu herşeyi açıklamaz" diye konuştu.

Yetkililer bunun son derece profesyonel bir saldırı olduğunu ve Fransız devletinin bu boyutta bir siber saldırı ile ilk kez karşılaştığını vurguluyor.

Şubat'ta Paris'te düzenlenen G20 zirvesinde, küresel ekonomideki dengesizliklerin giderilmesi amacıyla bir dizi hedef belirlenmişti. Ancak Çin bazı hedeflere karşı çıkmıştı.

Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ülkeler ise, para birimi yuanın değerini düşük tutmak için trilyonlarca dolarlık döviz rezervi satın alan Çin'in ticarette haksız rekabete neden olduğunu savunmuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...