"Futbolda şikede kumpas" iddianamesi hazırlandı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca "Futbolda şikede kumpas" soruşturması tamamlanarak, bir numaralı şüpheli Fetullah Gülen'in de aralarında bulunduğu 108 kişi hakkında iddianame hazırlandı.

NTV Haber 02.12.2016 - 14:52 | Son Güncelleme : 02.12.2016 - 22:22

"Futbolda şikede kumpas" iddianamesi hazırlandı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı "Futbolda şikede kumpas" soruşturmasını tamamladı. İddianamede bir numaralı sanık Fethullah Gülen oldu.

İddianamede, 2011 yılında yapılan futbolda şike operasyonlarının Fethullah Gülen'in talimatıyla başlatıldığı yer aldı. Kumpas planının kurulduğu yer ise Zaman Gazetesi.

Terör örgütü lideri Gülen'in örgüt yöneticilerine "kitleleri etkilemek için futbol camiasına da girelim" dediği ve bu amaçla Fenerbahçe ve Beşiktaş’ın futbol dünyasınde etkin olmak amacıyla seçildiği belirtildi.

İddianamede yer alan diğer bir ayrıntı da dikkat çekici. Buna göre operasyon öncesi planlama toplantıları Zaman Gazetesi’nde yapıldı.

Kimlerin gözaltına alınıp kimlerin tutuklanacağı Zaman Gazetesi’nde yapılan toplantılarda belirlendi. Bu toplantılara dönemin Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı, Samanyolu TV'nin Yayın Yönetmeni Hidayet Karaca da katıldı.

Yine iddanemede yer alan bilgilere göre, dava aşamasında bazı FETÖ’cü avukatlarlar sanıklarla iletişime geçirildi ve cemaate para vererek tahliye edildi. Bu sanıklar arasında davanın sanıklarından iş adamı Serdal Adalı'nın da bulunduğu öne sürüldü.

Kumpas soruşturmasında 15’i tutuklu, 19’u adli kontrol şartıyla serbest, 7’si firari 108 kişi şüpheli olarak gösterildi.

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 176 müşteki yer alıyor. Şike yapıldığı ve teşvik primi verildiği iddiasıyla 93 sanık yargılandı. Daha sonra FETÖ’cü polis savcı ve hakimlerin kumpas kurduğu anlaşıldı.

Sanıklar yeniden yargılama ile beraat etti.

Şikayetler üzerine kumpas kuran polis, hakim savcı ve gazeteciler hakkında soruşturma başlatıldı.

Sayfa Yükleniyor...