Antalya'nın Alanya ilçesinde yaşayan ve bir süredir Başkent Üniversitesi Alanya Araştırma ve Uygulama Hastanesinde tedavi gören 92 yaşındaki Kılıç, akşam saatlerinde hayatını kaybetti.

Alanya'da eşi Güzide Kılıç ile birlikte yaşayan Altemur Kılıç, bir süre önce rahatsızlığı nedeniyle hastaneye kaldırılmıştı.

Uzun yıllar çeşitli gazetelerde muhabirlik, yazarlık, yazı işleri müdürlüğü ve genel müdürlük yapan Altemur Kılıç, Washington ve Bonn büyükelçiliklerinin Basın Müşavirliği görevlerinde de bulundu.

Kılıç, 2 kez Basın Yayın Genel Müdürlüğü ile bir defa da TRT'nin kurulması sürecinin başında Turizm ve Tanıtma Bakanlığının radyo ve televizyonlardan sorumlu danışmanlığını yaptı.

Birleşmiş Milletler Sekreteryasının Basın Bölümü'ndeki uzmanlık görevinden sonra da UNICEF'in Avrupa Bürosu Enformasyon Bölümü Müdürlüğü görevinde bulunan Altemur Kılıç, Birleşmiş Milletler (BM) nezdindeki Türkiye Daimi Temsilciliği'nde "Orta Elçi" olarak bulundu.

Kılıç, 1980 yılında emekli olduktan sonra TRT Yönetim Kurulu ve Radyo-TV Yüksek Kurulu üyeliği yaptı.

Ankara'da 1924 yılında dünyaya gelen ve Mustafa Kemal Atatürk'ün yaveri ve silah arkadaşı Kılıç Ali'nin oğlu, futbolcu ve teknik direktör Gündüz Kılıç'ın da kardeşi olan Altemur Kılıç, 2 çocuk babasıydı.

1924 yılında Ankara'da doğan Kılıç, Atatürk'ün yaveri ve silah arkadaşı Kılıç Ali'nin oğlu, Türk futbolcu ve Teknik Direktör Gündüz Kılıç'ın kardeşidir. Robert Kolej ve New York New School For Social Research Okulu Siyasal Bilgiler Bölümünü bitiren Altemur Kılıç, uzun yıllar çeşitli gazetelerde muhabirlik, yazarlık, yazı işleri müdürlüğü ve genel müdürlük yaptı. Devlet hizmetinde Washington ve Bonn Büyükelçilerinin Basın Müşavirliği görevlerinde bulundu. İki kez Basın Yayın Genel Müdürlüğü ve bir defa da TRT'nin kurulması sürecinin başında, Turizm ve Tanıtma Bakanlığı'nın radyo ve televizyonlardan sorumlu danışmanlığını yaptı. Birleşmiş Milletler Sekreteryasının Basın Bölümü'nde uzmanlıktan sonra da UNICEF'in Avrupa Bürosu Enformasyon Bölümü müdürlüğünü yaptı. Birleşmiş Milletler nezdindeki Türkiye Daimi Temsilciliği'nde Orta Elçi olarak bulundu. 1980 yılında emekli oldu. Emekli olduktan sonra TRT Yönetim Kurulu ve Türkiye Radyo Televizyon Yüksek Kurulu (RTÜK) üyeliği yaptı. "Turkey and The World" adıyla 1957 yılında Amerika'da, Türkiye'nin dış politikası konusunda yayınlanmış bir kitabının dışında "Titrek Pusula', "Büyük Kürdistan Küçük Türkiye" ve "Kılıç'tan Kılıç'a Bir Dönemin Tanıklığı" adlı kitapları bulunmaktadır.