Genelkurmay Başkanı Akar'dan 10 Kasım mesajı

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, "Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) mensupları olarak, yüreğimizde taşıdığımız vatan ve millet sevgisi, barış ve güvenliğin teminatı etkin, caydırıcı, saygın gücümüz ve üstün disiplin anlayışımızla görevimizin başında, asil milletimizin hizmetinde ve Atatürk'ün izindeyiz." değerlendirmesinde bulundu.

Anadolu Ajansı 09.11.2016 - 23:37

Genelkurmay Başkanı Akar'dan 10 Kasım mesajı

Akar, 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü ve Atatürk Haftası dolayısıyla yayımladığı mesajında, Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ü ebediyete intikalinin 78. yılında saygı ve minnetle yad etti.

Asil Türk milletinin, Orta Asya'dan kalkıp Anadolu'nun mümbit topraklarına, bin yıllık bir çınar olarak sağlam köklerle bağlandığını belirten Akar, "Varlığı tehlikeye düştüğü zorlu bir dönemde, Misakımilli'de anlamını bulan yurt coğrafyası, her karışına yayılan bütün unsurlarıyla birlik, beraberlik ve tam kardeşlik içinde Atatürk'ün etrafında toplanmıştır." ifadesini kullandı.

Türk milletinin koparılamayacak bağlarla birbirine bağlılığının, tarihin her döneminde olduğu gibi yakın zamanda, 15 Temmuz'da bir kere daha görüldüğünü belirten Akar, dünya milletleri içinde saygın bir yeri olan Türk ulusunun, Atatürk'ten aldığı ilhamla muasır medeniyetin ilerisine geçme hedefini daima canlı tuttuğunu vurguladı.

Akar, Türk milletinin sarsılmayan sevgisi yanında, dünya milletlerinin haklı saygısını kazanan Atatürk'ün, istiklal yolunda sergilediği kararlı mücadele ve uluslara örnek olan engin düşünceleri, isabetli uygulamaları ile yayılmacılığın pençesi altında inleyen mazlum milletlerin uyanışına da öncülük ettiğini ifade etti.

Atatürk'ün, milletin istiklali ve bekası için azimle mücadele ettiğini ancak savaşın acı hallerini çok iyi bildiğini, yalnız insanlığın düşmanı olanlarla savaştığını, dostluğun ve barışın bütün dünyaya hakim olması uğrunda çalıştığını belirten Akar, mesajında şunları kaydetti:

"Asil Türk milletini tutsak etmek ve hatta ortadan kaldırmak üzere yapılan bütün saldırıları bertaraf ettikten sonra, milletine 'Yurtta sulh cihanda sulh' ilkesine sıkı sıkı sarılmayı vasiyet etmiştir. Böylece, hayatının önemli bir bölümünü cephelerde geçirip pek çok savaşta muzaffer olan Atatürk, tavrını barıştan yana koyarak dünyanın, günümüzde en fazla ihtiyacı olan kurtuluş yolunu çizmiştir. Bu vesileyle, milletimizin bağrından çıkan ordumuzun, tehdit, terör, risk ve belirsizliklerle dolu zor bir coğrafyada, ülkemizde ve bölgemizde barış ve istikrarın teminatı olmanın yanı sıra Atatürk'ün doğrudan sonuca giden kararlı yönünü de daima kendisine rehber edindiğini belirtmek isterim."

"ATATÜRK'ÜN İZİNDEYİZ"

TSK'nın yaşanılan dönemin zorlu şartlarına anında uyum göstererek, verilecek her türlü görevi yapma azminde olduğunu belirten Akar, Türk ordusunun, bayraklaşan vatan topraklarını, cumhuriyeti, milletin huzur ve çıkarlarını tüm tehditlere karşı koruma kararlılığına dikkati çekti.

Akar, mesajında şunları kaydetti:

"TSK mensupları olarak, yüreğimizde taşıdığımız vatan ve millet sevgisi, barış ve güvenliğin teminatı etkin, caydırıcı, saygın gücümüz ve üstün disiplin anlayışımızla görevimizin başında, asil milletimizin hizmetinde ve Atatürk'ün izindeyiz. Bu duygu ve düşüncelerle bilim ve akıl olan manevi mirasına sıkı sıkı tutunduğumuz, milletin kurtuluşu ve mutluluğu için her türlü fedakarlığı şiar edinen ebedi başkomutan Mustafa Kemal Atatürk'ü ve kahraman silah arkadaşlarını, kararlılıkla sürdürdüğümüz terörle mücadele harekatında, 15 Temmuz'da ve sınır ötesi faaliyetlerde şehitlik mertebesine ulaşan silah arkadaşlarımız, Jandarma mensuplarımız, polislerimiz ve korucularımız başta olmak üzere kanlarını, canlarını kutsal değerlerimiz uğruna feda eden bütün aziz şehitlerimizi rahmetle kahraman gazilerimizi saygıyla anıyor, aziz hatıraları önünde minnet ve şükranla eğiliyorum."

Sayfa Yükleniyor...