Genelkurmay: Silvan'da hatalı konular var

Genelkurmay Başkanlığı Silvan'daki çatışmada uçak kullanılmadığını belirterek, birliğin dönüş hazırlığı yaparken pusuya düşürülmesinin de söz konusu olmadığını vurguladı.

26.07.2011 - 17:47

Genelkurmay: Silvan'da hatalı konular var

Genelkurmay Başkanlığı'ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada, 14 Temmuz 2011 günü Silvan bölgesinde cereyan eden ve 13 askerin hayatını kaybetmesi, 7 askerin yaralanmasına neden olan çatışmayla ilgili Genelkurmay Başkanlığınca yapılan soruşturmanın sonuçlandığını bildirdi.

YARGIYA İNTİKAL ETTİRİLEN KONULAR:
Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Geçici Üs Bölgesi olarak tertiplenilen arazi kesiminin coğrafi yapısı ve bitki örtüsü bakımından askeri taktik prensiplerine uygun olup olmadığı, bölgedeki tertiplenmenin, mevzilenmenin ve dağılmanın taktik prensiplere göre yapılıp yapılmadığı, yeterli yakın emniyet, gözetleme ve ikaz tedbirlerinin alınıp alınmadığı, terörist ikazının alınmasından sonra, alınan ilave tedbirlerin yeterli olup olmadığı, helikopterlerin zamanında hazır olup olmadığı, insansız hava araçlarının zamanında bölgeye ulaşıp ulaşmadığı gibi konularda tereddütler oluşmuş, bu konuların açıklığa kavuşturulması amacıyla konu yargıya intikal ettirilmiştir.”

‘UÇAK KULLANILMADI, PUSU YOK’
Genelkurmay Başkanlığı’nın açıklamasında, konuya ilişkin olarak medyada yer alan iddialara da cevap verildi:

“1. Jandarma Komando Taburu 'Geri emniyet birliği' değildir. Tam aksine, teröristi aramak, bulmak ve etkisiz hale getirmek üzere eğitilmiş ve teçhiz edilmiştir. Verilen görev doğrudur. Komando erleri, özel eğitim merkezlerinde 10 hafta süreyle yoğun bir eğitim almakta, bu eğitim tertip edildikleri birliklerinde de devam etmektedir. 10-13 Temmuz günlerini kapsayan devrede, Jandarma Komando Taburunun 1. Bölüğü 32 saat görev, 59 saat dinlenme; 2. Bölüğü ise 27 saat görev, 64 saat dinlenme yapmıştır. Bu şartlarda, bir komando birliğinin çok yorgun olduğunu iddia etmek mümkün değildir. Asker, gerektiği takdirde 40 kilogram yükle de yürüyebilir. Bu bir eziyet değil, yapacağı görevin gereğidir. Bu olayda, mevsim yaz olduğundan barınma malzemesi azdır ve sırt çantaları 23-25 Kg. arasındadır.
Profesyonelleşme kapsamında, sadece komando tugaylarının hedef alındığı ve bunun tamamlandığı müteaddit defalar kamuoyuna açıklanmıştır. Bazı gazetelerde 'Hiçbir şey yapılmadı' şeklindeki köşe yazıları hayretle karşılanmaktadır. Ancak, komando tugayları dışında, hem Kara Kuvvetleri Komutanlığında hem de Jandarma Genel Komutanlığında bazı komando birlikleri vardır. Bu birliklerde, komando eğitimi almış erbaş ve erler görev yapmaya devam etmektedirler. 1;inci Jandarma Komando Taburu da bunlardan birisidir.''

Çatışma sırasında etkisiz hale getirilen 5 teröristin arazide bulunamadığı, yoğun duman perdesi gerisinde çekilen teröristlerin, bu cesetleri de götürdükleri veya bir yere gizlediklerinin değerlendirildiği belirtilen açıklamada, “Çatışma bölgesinin kontrole alınmayarak, basının girmesine fırsat verilmesi bir hata olmuştur” denildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...