'Genelkurmay talimat vermiş olabilir'

Uludere'de hava operasyonunda 34 kişinin yaşamını yitirdiği olaya ilişkin Meclis Araştırma Komisyonu taslak raporu ortaya çıktı. Raporda,"Genelkurmay talimat vermiş olabilir. Genelkurmay tüm belgeleri paylaşmadı" deniliyor.

NTV Haber 26.12.2012 - 11:55

'Genelkurmay talimat vermiş olabilir'

Taslakta, "TSK'daki hiyerarşiye göre talimat verilmiştir. Sınır ötesi operasyonlardaki usül uygulanmıştır. Genelkurmay'ın herhangi bir biriminden gönderilmiş talimat da olabilir" ifadesine yer verildi.

Rapor ölen 34 vatandaşın Kürt kimliklerinden dolayı değil, sınır güvenliğiyle ilgili oluşan üst düzey duyarlılık nedeniyle yanlışlıkla bombalandığı belirtiliyor. Raporda, Uludere'den kısa süre önce PKK'nın yaptığı Hantepe baskınına da vurgu yapılıyor.

"Kasıt yok ancak hata var" denilen taslak raporda, Genelkurmay’a yönelik bir de eleştiri var. Komisyon, Genelkurmay’ın olayla ilgili bütün belgeleri paylaşmadığını taslak rapora yazdı.

Nihai rapor Ocak ayında açıklanacak.

Meclis Uludere Alt Komisyonu Başkanı İhsan Şener, olayın yıldönümünde yapılacak bir açıklamanın suistimal yaratabileceği gerekçesiyle böyle bir yol izlediklerini söyledi.

Uludere raporunun 70 sayfa civarında olması bekleniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...