12 Haziran 2011 seçimlerinden önce, kadınlarla ilgili yapılması gerekenleri gündeme getirmek ve baskı oluşturmak üzere bir araya gelen kadın örgütleri, akademisyenler, gazeteci yazarlar ve iş dünyasının önemli isimleri "Haklı Kadın Platformu" oluşturdu.

Yarın düzenlenecek bir basın toplantısıyla çalışmalarına başlayacak olan Platform, kadınların mecliste erkeklerle eşit şekilde temsil edilmesini; şiddetin her türlüsünden korunmasını; toplumsal cinsiyet eşitliği için gereken adımların ivedilikle atılmasını; istihdamda hak ettikleri yeri bir an önce almasını ve kadınları koruyan yasaların kağıt üzerinden hayata geçirilmesini sağlayabilmek için çalışacak.

Haklı Kadın Platformu, Türkiye'de kadınlarla ilgili yapılması gerekenler konusunda kamuoyu oluşturacak bir kampanya başlatmak amacıyla kuruldu. Platform, yarın (17 Mart) Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampüsü Türkan Şoray Salonu'nda kadın örgütü temsilcileri, iş dünyasından önemli isimler, akademisyenler ve gazeteci yazarların katılacağı basın toplantısıyla tanıtılacak.

PLATFORM KİMLERDEN OLUŞUYOR; KİMLER DESTEK VERİYOR?
KA-DER (Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği), KAMER, TÜSİAD Kadın Erkek Eşitliği Komisyonu, AGİFED (Anadolu Girişimci İş Kadınları Dernekleri Federasyonu), Vuslat Doğan Sabancı, KAGİDER, Uçan Süpürge, Meral Tamer, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Türk Kadınlar Birliği, İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Derneği, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu, Antalya TOAYDER Kadın Kolu, Leyla Alaton, Marmara Grubu Vakfı, Başkent Kadın Platformu, Aynur Bektaş, Türk Hukukçu Kadınlar Derneği, Prof. Yeşim Arat, İstanbul Bakırköy Kent Konseyi Kadın Meclisi, Tijen Mergen, Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKKONFED) İş Dünyasında Kadın Komisyonu, hukukçu Nazan Moroğlu'nun katılımından oluşuyor ve NTV, CNN Türk ile Hürriyet Aile İçi Şiddete Son Kampanyası tarafından destekleniyor.

Platformun öncelikli konuları; mecliste eşit temsil, kadın istihdamının artırılması, kadınları ilgilendiren tüm bütçelerin yükseltilmesi, şiddetin önlenmesi için kararlı adımlar atılması ve yasaların uygulanabilir hale getirilmesi… Seçimlere kadar yoğun olarak Meclis'e daha fazla kadın girmesine yönelik çalışmalar yapacak olan Platform, seçimlerden sonra ise kadınlarla ilgili verilen sözlerin tutulup tutulmadığını izleyecek ve kamuoyuyla paylaşacak. Platform; cinsiyet eşitsizliğine sebep olan her türlü uygulamanın yakın takipçisi olmayı amaçlıyor.

Haklı Kadın Platformu; politikacıları 12 Haziran 2011 seçimlerinden sonra kadınların eşit temsil edildiği bir meclise kavuşabilmek için gerekenleri yapmaya, seçmenleri ise kadın aday seçmeye çağırıyor. Türkiye'nin, TBMM'deki yüzde 9'luk kadın oranıyla 181 ülke içinde 105. sırada yer aldığını hatırlatan Platform; kadınların politikaya katılımını engelleyen koşulların ne zaman kaldırılacağı; kadınları aday olmaya teşvik ederek, seçilebilecek yerlere yerleştirmeye ne zaman başlanacağı gibi sorulara cevap arıyor.

Kadın Erkek Eşitliği karnesinde 134 ülke arasında sondan dokuzuncu, kadınların ekonomiye katılımında ise yine sondan 4. olan Türkiye'de her yüz kadından 58'inin hiçbir sosyal güvencesi olmadığının altını çizen Platform, tüm kadın örgütlerini de platforma katılmaya çağırıyor.

KADINLAR NE İSTİYOR?
Platform üyeleri;
- Daha çok kadının siyasete girmesi,
- Kadınlar için ayrılan bütçelerin yükseltilmesi,
- Kadına yönelik şiddetle mücadelenin hızlanması,
- Kadın istihdamının artırılması,
- Kadınlarla ilgili yasaların hayata geçirilmesi için çalışıyor.

Ayrıca;
- Mecliste, erkeklerle eşit şekilde temsil edilmeyi,
- Evde ya da sokakta öldürülmemeyi, şiddetin her türlüsünden korunmayı,
- Toplumsal cinsiyet eşitliği için gereken adımların ivedilikle atılmasını,
- İstihdamda hak edilen yeri bir an önce almayı,
- Kadınları koruyan yasaların kağıt üzerinden hayata geçirilmesini istiyor.

KADINLAR İÇİN EŞİT TEMSİL, HEMEN ŞİMDİ!
Haklı Kadın Platformu üyeleri, Başbakan'a ve parti liderlerine de seslendi.

"- Türkiye, Büyük Millet Meclisi'ndeki yüzde 9'luk kadın oranıyla daha ne kadar 181 ülke içinde 105. sırada kalacak?
- Kadınların politikaya katılımını engelleyen koşullar daha ne kadar sürdürülecek?
- Kadınların karar verme mekanizmalarında eşit temsili için gereken özel politikalar, partiniz tüzüğünde ve yasalarda ne zaman yer alacak?
- Kadınları aday olmaya teşvik ederek, görünür kılarak, seçilebilecekleri yerlere yerleştirmeye ne zaman başlayacaksınız?

Biz Haklı Kadın Platformu üyeleri, "Gerçek demokrasi için hemen şimdi!" diyoruz. Sizi, 12 Haziran 2011 seçimlerinden sonra kadınların eşit temsil edildiği bir meclise kavuşabilmek için gerekenleri yapmaya çağırıyoruz."

KADIN ADAYLARI DESTEKLEYİN
Platform üyeleri, seçmenlere de mesaj verdi:

"- Türkiye, Büyük Millet Meclisi'ndeki yüzde 9'luk kadın oranıyla 181 ülke arasında 105. sırada.
- Meclisimizdeki kadın sayısı bu kadar az olduğu için değil mi ki; kadın sorunları hep daha "önemli memleket meseleleri"nin altında eziliyor, kadın ikinci sınıf vatandaşlıktan çıkamıyor?
- Bu yüzden değil mi ki; Büyük Millet Meclisi'nde sık sık hakaret dolu küfürlü kavgalara tanık oluyoruz?
- Türkiye bu yüzden "Kadın Erkek Eşitliği" karnesine yazdırdığı düşük notla 134 ülke arasında sondan 9. olmadı mı?
- Bugüne kadar Meclisimize daha fazla kadın sokamadığımız için değil mi ki; ekonomik büyümesiyle övünen Türkiye, kadınların ekonomiye katılımında sondan 4'üncü; çalışan her yüz kadından 58'inin hiçbir sosyal güvencesi yok; belediye başkanlarının yüzde 1'i, muhtarların sadece yüzde 2'si kadın? Ve.. ve.. ve…

Biz Haklı Kadın Platformu üyeleri, örnekleri saymakla bitmeyecek bu olumsuz tablonun "hemen şimdi!" değişmesi için, sizi 12 Haziran 2011 seçimlerinde "kadınların sorunlarına sahip çıkacak", "erkek egemen değerleri dönüştürecek" kadın adayları seçmeye çağırıyoruz."