'Gezi olaylarının Mayıs'ta çıkması manidar'

Başbakan Erdoğan katıldığı iftar yemeği sonrasında yaptığı konuşmada gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Gezi olaylarına değinen Erdoğan, "Zamanlama manidar" dedi.

19.07.2013 - 21:23

'Gezi olaylarının Mayıs'ta çıkması manidar'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kastamonu Valiliği'nin verdiği iftara katıldı.

Yemek sonrası bir konuşma yapan Erdoğan, dış politika, Gezi olayları ve çözüm sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

"Biz, AK Parti olarak, kurulduğumuz andan itibaren, Türkiye'de ve bölgemizde kardeşliğin yücelmesini, güç kazanmasını temel bir politika olarak benimsedik. Özellikle içeride terörün sona ermesi, milli birlik ve kardeşliğimizin bizi birbirimize daha da yakınlaştırması, öncelikli hedefimiz oldu.

Demokrasinin standartlarını yükseğe çekiyoruz. Bakınız Mayıs ayı o kadar önemli bir ayken, Mayıs ayında Gezi olaylarının çıkması manidardır. Niye çıkardılar bu olayı, huzurlu olan toplumu neden husuzsuz hale getirdiler?

Bizim gençliğimiz, çok açık net söylüyorum, hiçbir zaman şiddete bulaşmamıştır. AK Parti iktidarı da gençliğin eline hiçbir zaman molotofkokteyli vermez, çünkü biz şiddete karşıyız. Bu anayasa tarafından da suç olarak tanımlanmış.

Aynı şekilde tencere tava... O da suç. Kimsenin kimseyi rahatsız etmeye hakkı yok. Bunun özgürlükle alakası yok. Apartmanınızda çalan varsa, yargıya şikayet edin. 7 aydır Türkiye'de terör nedeniyle acı haber gelmiyor, ay yıldızlı bayrağa sarılmış tabutlar gelmiyor.

Bu ülkede inşallah kan duruyor, göz yaşları diniyor. Eğer bu süreç sabote edilmezse, eğer bu süreç kötü niyetliler, millet düşmanları tarafından engellenmezse, daha doğrusu geciktirilmezse, şiddetsiz, silahsız bir ortamda biz oturur, her meseleyi suhuletle çözüme kavuştururuz. Bizim önceliğimiz, kanın durması, gözyaşının dinmesidir.

Biz kimsenin iç işlerine, iç politikasına, hukukuna karışmayız ve karışmıyoruz ama biz, kardeşlerimizin, dostlarımızın, ezilenlerin adeta dili oluyoruz, onların dünyaya açılan sesleri oluyoruz."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...