Melih Gökçek’ten Bülent Arınç’a istifa çağrısı: Bizi temsil edemez

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ı istifaya çağırdı. Gökçek, Bülent Arınç'ın “paralel yapı”nın talimatıyla hareket ettiğini öne sürdü.

ntv.com.tr - NTV Haber 23.03.2015 - 16:44

Melih Gökçek’ten Bülent Arınç’a istifa çağrısı: Bizi temsil edemez

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın, “İzleme heyetini doğru bulmuyorum” diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için söylediği sözler gündemi değiştirdi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden Bülent Arınç’a tepki gestördi.

Melih Gökçek, “paralel yapı”nın AK Parti'yi içerden Bülent Arınç'la vurduğunu ileri sürdü.

Gökçek, "Arınç artık AK Parti'nin sözcüsü olamaz. Bizi temsil edemez" dedi.
Melih Gökçek, istifa etmemesi durumunda Bülent Arınç'ın görevden alnması gerektiğini de dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın izleme heyetiyle ilgili sözlerini eleştiren Bülent Arınç, gazetecilere yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın habersiz sayılması mümkün değildir, her şeyi çok iyi bilmektedir ve Sayın Başbakanımız haftalık görüşmelerinde, Milli Güvenlik Kurulu toplantılarında veya ne zaman emretmişse kendisine bilgi sunulmaktadır.
MİT Müsteşarı ile görüşmelerinde, Sayın Başbakanımız ile görüşmelerinde, Çözüm Süreci'nde aktör olan bakan arkadaşlarımızla görüşmelerinde bu konular kendilerine etraflıca arz edilmektedir.

Dolayısıyla bu konuşma, yani 'Ben bundan hoşlanmadım' veya 'Bu hoşuma gitmedi', 'Ben bunu soğuk karşıladım', 'Bunu sıcak karşıladım' şeklindeki beyanları kendi hissi beyanlarıdır, kendi düşünceleridir.

Hükümetimizin yürüttüğü süreç, sorumluluk olarak hükümetimizin üzerindedir. Bu konuşmaları, kendi özgün düşünceleri olarak kabul edebiliriz ve buna da saygı duyarız ama siz de soruyorsunuz, ben de yapılan yorumlardan, verilen cevaplardan görüyorum ki Sayın Cumhurbaşkanımızın bu tür konuşmaları eleştirilere yol açabilir, bu haksız veya haklı eleştiriler sebebiyle Sayın Cumhurbaşkanımız üzülebilir, yıpranabilir.
Dolayısıyla sadece bu olayda değil, bundan önceki başka olaylarda da Sayın Cumhurbaşkanımızın düşüncelerini ekran önünde ifade etmesi ve bununla hükümetimizi belki de eleştiriyor noktaya gelmesi hükümetimizi de elbette yıpratabilir. Dolayısıyla bu konuşmaları, kendi düşünceleri olarak Sayın Başbakanımıza doğrudan iletmesi hükümetimize, zaman zaman Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda da toplantılar yaptığımıza göre, hükümetimize yöneltmesi mümkündür.

Ama kendi düşüncelerini ekran önünde bir eleştiri olarak getirmesinden ben şahsen, hükümetimiz adına değil ama Sayın Cumhurbaşkanımızı çok sevdiğimiz için onun yıpranabileceği düşüncesiyle bunu elbette uygun görmediğimi ifade etmek zorundayım."

Sayfa Yükleniyor...