Gökçek hakkında savcılık soruşturması

Ankara'da Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek hakkında pahalı doğalgaz sayaç iddiaları dahil 5 ayrı soruşturma başlatıldı.

Haberler - NTV Haber 02.04.2009 - 11:09

Gökçek hakkında savcılık soruşturması

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Bürosu, iddialar üzerine Melih Gökçek hakkında resmen soruşturma başlattı.

Gökçek, binlerce sayacı fahiş fiyattan satmakla suçlanıyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan bilgi alan ve konuyla ilgili bilirkişi görevlendiren başsavcılığın dava açması durumunda Melih Gökçek, belediye başkanlığı görevini kötüye kullanmaktan 3 yıla kadar hapis cezası istemi ile yargılanabilecek.

Başsavcılık Gökçek ve Ankara Büyükşehir Belediyesi görevlileri hakkında şimdiye kadar 5 iddiaya ilişkin soruşturma açtı. 

7 iddiayla ilgili olarak ise İçişleri Bakanlığı'ndan izin talep edildi. Gökçek hakkında soruşturma izni verilen dosyalardan biri resmi makamlara yalan beyanda bulunmak, mal varlığı hakkında yönlendirici ve yalan beyan vermek, mal varlığını bildirmemek ve saklamak iddialarını içeriyor.

Çankaya Türközü Mahallesinde yapılan imar değişikliğinde usülsüzlük yapmak, görevi ihmal ederek Ankara Büyükşehir Belediyesini maddi zarara uğratmak, usülsüz yardım dağıtımı, yargı kararını uygulamamak, kentsel dönüşüm projesinde usülsüzlük yapmak, ASKİ'nin kendi yetki alanı dışında yaptığı inşaatlar, Ankara Büyükşehir Belediyesi hakkındaki diğer soruşturma dosyaları.

Belediye kaynaklarının Ankaraspor'a aktarılması, Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali işletmesiyle ilgili iddialar için de hazırlık soruşturmaları sürüyor.

SORUŞTURMA İZNİ'' MECLİS GÜNDEMİNDE
CHP Gaziantep Milletvekili Yaşar Ağyüz, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek hakkında verilen soruşturma iznini Meclis gündemine taşıdı.

Ağyüz, İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, seçim sürecinin Melih Gökçek hakkında sayısız iddialarla dolu geçtiğini, abonelerden alınan sayaç alım bedellerinin yüksekliğinin aylar öncesinden kanıtlandığını iddia etti.

Gökçek hakkında 5 soruşturma izninin yerel seçimlerden hemen sonra verilmesinin tesadüf olup olmadığını öğrenmek isteyen Ağyüz, önergesinde şu sorulara yer verdi:

''Soruşturma izni verilen dosyalar kaç ay önce Bakanlığınıza intikal etti ve kaç aydır bekletilmektedir? Soruşturma izinlerinin dosya incelemeleri tamamlanmasına rağmen, 29 Mart seçimlerinden önce verilmemesi siyasi kayırma değil midir? Bakanlığınızda bekleyen soruşturma izni dosyalarını önümüzdeki seçime kadar bekletmeyi düşünüyor musunuz?''

Sayfa Yükleniyor...