Sokakta yürürken, spor yaparken, kahvaltı ederken, hatta paraşütle atlarken çekim yapabileceğiniz, arkadaşlarınızla konuşabileceğiniz, hatta internete girebileceğiniz bir gözlük... Bir seneden fazla bir süredir teknoloji dünyasının gündeminde olan Google Glass, Google kurucularından Sergey Brin’in verdiği bilgiye göre birkaç ay içinde satışa sunulabilir.

Ancak uyanık bir internet kullanıcısı, online perkande sitesi eBay’de düzenlediği sahte açık artırma ile Google Glass’ı oldukça yüksek bir fiyattan satmaya kalktı.

BİR GÖZLÜK İÇİN 8 BİN DOLAR
The Atlantic sitesinin haberine göre, ‘bla7kcat’ adlı kullanıcı, CNET’in ifadesiyle ‘Google’ın harici beynini’ denemek için seçilmiş kişilerden biriydi.

ABD’nin Cleveland kentinde yaşayan ‘bla7kcat’, Google Glass’in Los Angeles veya New York’ta düzenlenecek etkinliğinde kendisine iki tane gözlük verileceğini belirtti. İki gözlük için başlatılan açık artırma, Google Glass’ın tahmini piyasaya fiyatı olan 1.500 dolardan başladı ve kısa sürede 15.900 dolara fırladı.

Gözlükleri 4-7 Mart arasında teslim etme sözü veren ‘bla7kcat’, her ne kadar beklediği ilgiyi görse de, eBay tekliflerin 16 bin dolar sınırına ulaşmasının ardından açık artırmayı iptal etti.

eBay’de yaşanan karmaşa, Google Glass’ın daha piyasaya çıkacağı tarih kesinleşmeden önce ne kadar büyük bir ilgi ve merak uyandırdığını gösterdi. Akıllara gelen soru, bu gözlüğe 8 bin dolar vermeyi hazır olan kişilerin hırsızları umursamadan sokaklarda gezinip gezinemeyeceği.