Google Wave havlu attı

Google, büyük umutlarla ve e-posta alışkanlıklarını değiştireceği iddiasıyla bu yılın başlarında hizmete soktuğu Wave servisini kapama kararı aldı.

Haberler 18.10.2010 - 17:06

Google Wave havlu attı

Google'ın en çarpıcı ürünlerinden olan Wave entegre e-posta-mesajlaşma servisi, henüz bir yılını doldurmadan kapatılıyor. Firma, beğeniyle karşılanan ürünün yine de istenen abone sayısına ulaşamadığını açıkladı.

E-posta, anlık mesajlaşma, dosya alışverişi ve modifikasyonu gibi pek çok işlevi gerçek zamanlı ve entegre hale getiren Wave, Google tarafından geçen yılın sonlarında test edilmeye başlandı. Bu yılın başlarında üye toplanmasına başlanan Wave, çok iyi tepkiler alsa da firmanın istediği popülerliği yakalayamadı.

Wave uygulamasında kullanıcılar, e-posta ve anlık mesajları entegre olarak tek ekranda görüyor, birbirlerine göndermek zorunda kalmadan paylaşılan dosyaları görebiliyor, üzerinde modifikasyon yapabiliyor, gruplar halinde belgeler üzerinde çalışırken, tüm iletişimi ve değişiklikleri gerçek zamanlı olarak izleyebiliyordu.

Google yetkilisi Urs Holzle, firmanın resmi bloğunda yayımladığı mesajda, mesajlaşma alışkanlıklarını değiştireceği iddiasıyla hizmete sokulan wave’in istenen trafik düzeyine ulaşmadığı, bu yüzden durdurulmasının planlandığını yazdı.

Mesajda, Wave anasayfasının yılsonuna kadar açık kalacağı, ondan sonra da teknolojinin başka Google servislerinde kullanılacağı belirtildi.

Wave, Google Maps’i n de mimarları sayılan Jens ve Lars Rasmussen kardeşlerce geliştirildi.

Sayfa Yükleniyor...