'Google yasaklanırsa Türksat Maps var'

Türksat, Maps hizmetini başlattı. Genel Müdür Dalbay, Google yasaklandığında kapanan Maps uygulamasının artık bir 'alternatifi' olacağını söyledi.

27.04.2011 - 13:06

Türksat, Google Maps’e alternatif, yerli uydudan yer izleme hizmetini açtığını açıkladı. Türksat Genel Müdürü Dalbay, böyle bir projeye neden ihtiyaç olduğunu ”bu proje Google Maps’e bağımlılığı ortadan kaldıracak. Google, YouTube yasaklanınca Maps’i kapatıyor. iyi, tamam, istersen artık kapatabilirsin; alternatifin hazır” sözleriyle anlattı.

Türksat A.Ş. Genel Müdürü Özkan Dalbay, Türksat Maps için Türkiye’nin her yerinin uydu görüntülerini sayısal ortama aktardıklarını söyledi. Türkiye’nin 2009 ve 2010 yılında kaydedilen görüntülerinin dörtte birini bundan sonra her yıl güncelleyeceklerini belirten Dalbay, sözlerini şöyle sürdürdü: ”Türkiye’nin dörtte birini oluşturan, en çok kullanılan, merak edilen yerleri her yıl güncelleyeceğiz. TÜRKSAT Maps’te görüntülerin güncellenme süresi, Google’dan daha kısa. Bu nedenle bu projenin devreye girmesinin ardından Google belki Türkiye görüntülerinin güncelliğini artırabilir. Google daha çok 2 yıl güncellemeyle veriyordu. Bizimki ortalama bir yıl. Bundan sonra da bir yıl olacak. Bazı yerlerde bu 6 aya düşebilecek, bazı yerler için 1,5 yıl olacak.”

Sistemin başlangıçta sadece Türkiye için kullanıma sunulacağını ancak ileriki aşamada genişletilebileceğini ifade eden Dalbay, ”Bu proje, Türkiye’de Google Maps’a bağımlılığı ortadan kaldıracak. Google, Youtube yasaklanınca Maps’i kapatıyor. İyi, tamam, istersen artık kapatabilirsin; alternatifin hazır” dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...