Google’dan iPhone’a sesli arama

Google, on yıllardır bilgisayarlar için geliştirilen ses tanılama özelliğinin sofistike bir kullanımını Apple iPhone için geliştirdiği sesle arama servisinde kullanmaya hazırlanıyor.

Haberler 19.12.2008 - 01:45

Google’dan iPhone’a sesli arama

Google tarafından geliştirilen ses tanılama özelliği ile internette aramaya imkan tanıyan yazılım, Apple’dan gerekli izinler alındıktan sonra en kısa süre içerisinde Apple Store’daki yerini almaya hazırlanıyor.

Ücretsiz olarak edinilebilecek yazılım sayesinde kullanıcılar, söyledikleri kelimeyi Google’ın arama servisi sayesinde internette arayabilecekler. Herhangi bir soruyu İngilizce olarak soran kullanıcılara cevap verecek yazılım “Where’s the nearest Starbucks / En yakın Starbucks nerede?” ya da “How tall is Mount Everest? / Everest ne kadar yüksek?” sorusu gibi sorulara cevap verebilecek kadar yetenekli.

İnternet bağlantısının hızına bağlı olarak, saniyeler içinde gösterilecek sonuçlar, iPhone’un üzerinde bulunan konum belirleme hizmetinden de faydalanacak. Programın en büyük yeteneği, herhangi bir kimsenin söylediği herhangi bir kelimeyi algılayabilmek için halen geliştiriliyor olması. Yahoo ve Microsoft’un da benzer hizmetleri var ancak, bu servislerin kullanılabilmesi için kullanıcıların bazı referans kelimeleri yazılımlara konuşarak seslerini yazılımlara tanıtmaları gerekiyor.

Servisin restoran, sürüş rotası tavsiyeleri, iPhone’un hafızasında bulunan kişi listesi taraması gibi bir çok fonksiyona sahip olacağını belirten Google, “En yakın Starbucks nerede” sorusuna kullanıcıların birden fazla cevap alabileceğine dikkat çekiyor.

Sayfa Yükleniyor...