Google'dan Lenovo'ya sürpriz satış

Google, 2012'de 12.5 milyar dolar gibi rekor bir fiyatla satın aldığı Motorola Mobility'i 2.91 milyar dolara Çinli bilgisayar devi Lenovo'ya satacağını duyurdu.

30.01.2014 - 09:03

Google'dan Lenovo'ya sürpriz satış

Çinli PC üreticisi Lenovo, sürpriz bir anlaşma kapsamında Google'ın akıllı telefon üretim hattını temsil eden Motorola Mobility'i satın aldı.

Anlaşma kapsamında Lenovo'nun 660 milyon dolar nakit, 750 milyon dolar hisse ile ön ödeme yapacağı, geride kalan 1.5 milyar doların ise üç yıl içinde ödeneceği belirtildi.

Google, Motorola'nın çok sayıda patentinin sahipliğini sürdürecek olmasına rağmen, 2000 patent ile yeni patentlerin lisansı Lenovo'nun olacak.

LEnovo CEO'su Yang Yuanqing, Motorola'yı kar yapan bir şirket haline getirmek için henüz etkin bir planları olmadığını açıkladı.

The Verge sitesinin verdiği bilgiye göre, Lenovo, Motorola ile dünya çapında 100 milyon akıllı telefon satmayı planlıyor.

Google CEO'su Larry Page ise 'Lenovo'nun Android ekosisteminde Motorolo'yı yönlendirmek için yeterli tecrübeye sahip olduğunu, bu sayede Android'i daha da güçlendirebileceklerini' ifade etti.

Google, 2012'de Motorola'yı patentlerini elde etme amacıyla 12.5 milyar dolara satın almış, daha sonra çeşitli birimlerini elden çıkarmaya başlamıştı.

Lenovo, 2013'ün sonunda BlackBerry'i satın alma girişiminde bulunmuştu. Şirket, geçtiğimiz hafta IBM'in x86 sunucu hizmetini satın alacağını açıklamıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...