Eski Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve eski Hava Kuvvetleri Komutanı em. Org. Tahsin Şahinkaya'nın yargılandığı 12 Eylül Davası'nın bugünkü duruşmasına katılan müdahiller NTV canlı yayınında izlenimlerini anlattı.

Telekonferans sistemi ile yapılan ifade alma işlemine yönelik itirazları değerlendiren 78'liler Derneği Başkanı Celalettin Can, "Tam bir komedi" yorumunu yaptı.

Müdahil olduğu için için duruşmaya katılan Can, "Kameradan gördüğüm kadarıyla sağlıklılar. İki tane insan yatıyor öyle. Ama ellerini kollarını hareket ettiriyorlar" dedi.

Kamera sisteminin çok bozuk olduğunu belirten 78'liler Derneği Başkanı, bunun özellikle yapıldığı görüşünde: "Sağlıkları gelmeleri için yeterli. Bütün Türkiye 12 Eylül Darbesini yapan ülkenin geleceğini karartan kişilerin yargılandığını görmeliydi. Bunun gerçekleşmemesi için çok özel çaba sarfedildiğini düşünüyorum. Mahkeme çaba sarfetmiyor. Hükümet de yararlı olmaya çalışmadı. Video kamera sistemini tüm Türkiye görmeliydi. Onların mahkemeye getirilebilecek durumda oldukları görülürdü."

'UFACIK BİR EKRAN'
12 Eylül'ün mağdurlarından Yaşar Okuyan da kamera sistemine yapılan itirazlara değindi: "Ben bu sabah 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeydim duruşma başladıktan bir müddet sonra oradaki durumu da gördüm. Müdahil avukatların itirazları çok doğru, katılıyorum. Çok canım sıkıldı ve çıktım. Oradaki manzara benim hukuka, yargıya olan ve yıllar sonra bir 12 Eylül’le hesaplaşma diye takdim edilen bir şeye inancımı çok ciddi tartışılır hale getirdi."Ufacık iki ekranda yatar haldeki Tahsin Şahinkaya ve Evren'in görüldüğünü dile getiren Okuyan sözlerini şöyle sürdürdü: "Bir görüntü gidiyor bir geliyor bir tanesi kayboluyor. Yatakta yatan biri var ama yanında hakim olmasa hademeyi getirip yatırsanız fark edilmez. Mahkeme salonundan yüzünü görmüyorsunuz. Tabii bunlar mahkemenin takdiri ama kamu vicdanı dediğiniz vakit ve 12 Eylül’de Mamak’ı da görmüş yaşamış bir insan olarak benim duygularım bu manzaraya isyan etti ve mahkemeyi terk ettim. Orada düşünebiliyor musunuz binlerce insanın hayatı kaymış 300’ün üzerinde insan Mamak’ta, Metris’te, Diyarbakır’da işkence ile öldürülmüş. Böylesine ağır şartların sorumlusu olarak iki kişiyi buluyorsunuz onlar da yaşlı diye orada odalarında yatıyorlar ne o yargılanıyor. 17 yaşındaki Erdal Eren yaşına bakılmadan asılmadı mı? Mustafa Pehlivanoğlu mahkeme daha sonra asli fail olmadığını ortaya çıkarttığı halde Evren tarafından 'Geriye dönemeyiz şimdi asın gitsin' talimatıyla asılmadı mı? Bunları yaşamışız ama o iki adamı sanık sandalyesine getirmiyoruz. Ben 12 Eylül’le böyle bir hesaplaşmayı kabul etmiyorum."