Goya ödülü 'Alçaklara Huzur Olmayacak'a

İspanyol sinemasının en büyük ödülü olan Goya’da en iyi film ödülü yönetmenliğini Enrique Urbizu'nun yaptığı ‘Alçaklara Huzur Olmayacak’a verildi.

Anadolu Ajansı 20.02.2012 - 11:25

Goya ödülü 'Alçaklara Huzur Olmayacak'a

İspanya Sinema Akademisi tarafından bu yıl 26'ncısı verilen Goya Ödülleri'nin en önemlileri olan en iyi film ve en iyi yönetmen ödüllerine, yönetmenliğini Enrique Urbizu'nun yaptığı ''No habra paz para los malvados'' (Alçaklara Huzur Olmayacak) layık görüldü.

İspanyol sinemasının en büyük ödülü olan Goya, dün akşam Madrid'de düzenlenen törende sahiplerini buldu. Gecenin yıldızı olan ''No habra paz para los malvados'' 6 ödül kazandı. İspanyolların dünyaca ünlü yönetmeni Pedro Almodovar ise ''La piel que habito'' (İçinde Yaşadığım Deri) adlı filmiyle 4 ödül aldı.

Bu arada uluslararası üne sahip olan, ancak yolsuzlukla ilgili bir soruşturmada sanıklar ile avukatlar arasındaki görüşmeleri dinlettirerek ''usulsüz delil topladığı, görevini kötüye kullandığı ve anayasal hakları garanti etmediği'' gerekçesiyle Yüksek Mahkeme tarafından 11 yıl meslekten men cezası alan yargıç Garzon'ın anlatıldığı ''Escuchando al juez Garzon'' (Yargıç Garzon'u Dinlerken) adlı belgesel en iyi belgesel ödülüne layık görüldü.

Sinema Akademisi tarafından verilen ödülü alan ''Escuchando al juez Garzon''un yönetmeni İsabel Coixet yaptığı konuşmada, ''Yüksek Mahkeme, Garzon'u Adliye Sarayı'ndan ayırabilir, ama hiçbir şey ya da hiç kimse Garzon'u adaletten ayıramayacak'' sözleriyle salondan alkış aldı.

Salma Hayek, Antonio Banderas, Melanie Griffith, Pedro Almodovar gibi sinema dünyasının önemli isimlerinin de katıldığı tören ayrıca internetteki uluslararası siber korsanlık grubu Anonymous'un protestosuna maruz kaldı. Sinema Akademisi'nin internetteki resmi sitesini bloke eden Anonymous ayrıca 3 üyesi aracılığıyla tören salonuna sızmayı başardı. En iyi yönetmen ödülü verileceği sırada sahneye çıkmaya çalışan yüzleri maskeli Anonymous üyelerini güvenlik görevlileri durdurdu.

Renkli geçen gecede önemli ödüller şöyle:

Goya onur ödülü: Josefina Molina

En iyi film: No habra paz para los malvados

En iyi yönetmen: Enrique Urbizu (No habra paz para los malvados)

En iyi kadın oyuncu: Elena Anaya (La piel que habito)

En iyi erkek oyuncu: Jose Coronado (No habra paz para los malvados)

En iyi yardımcı kadın oyuncu: Ana Wagener (La voz dormida)

En iyi yardımcı erkek oyuncu: Lluis Homar: (Eva)

En iyi Avrupa filmi: The Artist (Fransa)

En iyi İspanyolca konuşulan yabancı film: Un Cuento Chino (Arjantin)

En iyi belgesel: Escuchando al juez Garzon

En iyi orijinal senaryo: Enrique Urbizu ve Michel Gaztambide (No habra paz para los malvados)

En iyi montaj: Pablo Blanco (No habra paz para los malvados)

Gelecek vadeden kadın oyuncu: Maria Leon (La voz dormida)

Gelecek vadeden erkek oyuncu: Jan Cornet (La piel que habito)

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...