Gözetleme kulesinde bir ömür

Kastamonu'da Orman Bölge Müdürlüğü'nde görevli bir çift, hayatlarını 28 yıldır orman gözetleme kulesinde geçiriyor.

Anadolu Ajansı 07.08.2012 - 14:06

Gözetleme kulesinde bir ömür

Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı Merkez Ahlatçık yangın gözetleme kulesinde görev yapan Sadık Bozacı (56) ve eşi Remziye Bozacı (49) çifti, 1984 yılından bugüne Orman Bölge Müdürlüğü'nün kadrolu personeli olarak çalışıyor.

28 yıldır yaşamlarını gözetleme kulesinde sürdüren Bozacı çifti, çocuklarını bile kulede büyütmüş. Adeta ormanın gözü olan çift, bir duman gördükleri anda ilgili birimleri uyararak, yangının büyümeden kontrol altına alınmasını sağlıyor.

Sadık Bozacı, mesleklerini seve seve yaptıklarını belirterek şunları kaydetti:

''Köyümüzün üstünde bin 480 rakımlı kulede yaşıyoruz. Burayı bırakamıyoruz. Eşimle ben kadrolu görevliyiz. Komşularımızın düğünü oluyor, cenazesi oluyor katılamıyoruz. 28 yılda hayatımızın yüzde 95’i burada geçti. Kızımı evlendirdiğim gün izin aldım. Başka bir izin kullandığımı hatırlamıyorum. Sonuçta devlet ormanlarını korumak görevimiz. Çok titizlikle ve özveriyle gözetlemek zorundayız. Aldığımız maaşı helal ettirmek için çalışıyoruz. Kulede 7/24 saat eşimle beraber çalışıyoruz. İki çocuğumuzdan kızımızı evlendirdik. Oğlumuz askerde onun yolunu da bekliyoruz.''

Görevlerinin çok riskli olduğunu belirten Bozacı, 24 saat çevreyi kontrol altında tuttuklarını ifade ederek, ''Uykumuz geldiği zaman birimiz nöbet tutuyor, birimiz uyuyor. Bu işi yapmak zor, ateşin ne zaman çıkacağı belli değil, her an için ormanları gözetlemek zorundasın, Ateş haber verecek değil tütüyorum diye. Onu görüp hemen merkeze iletmek anında bizim işimiz'' diye konuştu.

Ramazan ayını da kulede geçirdiklerini ve kendisinin gözetleme yaptığı sırada eşinin iftar ve sahur için yemek hazırladığını belirten Bozacı, ''Burada orucumuzu tutmazsak Cenab-ı Allah hesap sorar. Yüksek yer, hava serin. Bedenen bir çalışma zorunluluğumuz yok durduğumuz yerde bir sağa bir sola bakıyoruz. Burada gelene gidene hasretiz gerçekten. İftara gelenler olunca çok mutlu oluyoruz''dedi.

İki çocuk annesi Remziye Bozacı da yangın gözetleme kulesinde iki çocuk büyüttüğünü belirterek, ''Bir kadın için bu iş zor. Tatillerde bayramlarda buradayız, izini kışın kullanıyoruz. ikimizde izinli olamıyoruz. Birimizi ayırsalar birimiz burada kalmak zorunda kalıyor. İftarımızı da burada açıyoruz. Görevli olduğumuz için dışarı iftarlara gidemiyoruz'' dedi.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...