Gül dava açtı, Arıtman ısrarlı

Cumhurbaşkanı Gül ve CHP’li Arıtman arasındaki tartışma yeni bir boyut kazandı. Cumhurbaşkanı tazminat davası açtı, Arıtman ısrarlı açıklamalarını sürdürdü: Nüfus kütükleri Türk olduğunu kanıtlayamaz.

Haberler 23.12.2008 - 14:33

Gül dava açtı, Arıtman ısrarlı

Cumhurbaşkanı Gül, “Hakkımda bir yalan yaymak istiyorlar” iddiasıyla, kendisi için “Annesinin kökenine bir bakın” diyen CHP milletvekili Canan Arıtman hakkında 1 YTL’lik manevi tazminat davası açtı. Gül’ün etnik kökenleri konusunda açıklama yapmasına sebep olan iddiaları ileri süren Arıtman ise, bugün de “Nüfus kütüklerinden köken belli olmaz” diyerek ısrarlı tavrını sürdürdü.

CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman, 1915 olayları için başlatılan “Özür diliyorum” kampanyasına tepki göstermediği gerekçesiyle Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü eleştirmiş, “Tabii ki destekler, annesinin kökenine bir bakın” demişti.

Arıtman’ın bu açıklamasından sonra önce sessiz kalan Cumhurbaşkanı Gül, pazar günü yazılı açıklama yaparak kendisi hakkında yayılmak istenen bir yalanı düzeltmek istediğini belirtti. Gül, açıklamasında “Kayseri’nin yerlisi olan annem tarafından Satoğlu, babam tarafından Gül sülalelerinden gelen ailemizin yüzyıllara uzanan kayıtlı geçmişi Müslüman ve Türk’tür. Buna ailemizin geçmişten günümüze birlikte titizlikle işlenen soy ağacımız, mevcut resmi nüfus kütükleri ve gelmiş geçmiş Kayseri’li hemşehrilerimiz şahittir” ifadesini kullanmıştı.

Gül’ün açıklaması üzerine Arıtman’dan yeni bir hamle geldi. Arıtman, “Ben Cumhurbaşkanı’ndan etnik kimliğini açıklamasını falan beklemiyorum. Türk milleti de, Cumhurbaşkanı da mesajı aldı” dedi. Cumhurbaşkanı’nın “Müslüman ve Türk’üm” demesini de eleştiren CHP’li Arıtman, ABD Başkanı Bush’a ayakkabı fırlatılmasını hatırlatarak “Ben de Gül’e ayakkabı atardım” açıklamasını yaptı.

Cumhurbaşkanı Gül ise olayı bugün yargıya taşıdı. Canan Arıtman aleyhine 1 YTL’lik manevi tazminat davası açtı. Dava dilekçesinde Arıtman’ın siyasi hesaplarla hareket ederek Cumhurbaşkanı’nın tarafsızlığından şüphe duyulmasına neden olduğu öne sürüldü.

Gül’ün dava açması üzerine yazılı bir açıklama yapan Canan Arıtman, iddialarından vazgeçmedi. Arıtman, Cumhurbaşkanı’nın nüfus kütüklerine dayanarak Türk ve Müslüman olduğunu kanıtlayamayacağını ileri sürdü:

“Osmanlı’da sonradan Müslüman olan gayr-i müslimlere yeni nüfus kaydı çıkartılırken bizzat devlet tarafından baba adı olarak Müslüman isimler yazılırdı. Bu nedenle hiç birimiz soyağacıyla etnik kimliğimizi ispat edemeyiz. Bugün soy bağı, etnik aidiyetin bilimsel ve hukuki tek geçerliliği DNA bilgileridir.”

Cumhurbaşkanı Gül’den DNA raporu istemediğini belirten Arıtman, kendisini eleştirenler için de “Numaralı cumhuriyetçiler, liboşlar, dönek solcular, diasporanın köşelerdeki kalemşorları” ifadelerini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...