Gül: Devlet kurumları arasında olması üzücü

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın açıklamalarıyla ilgili Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ilk kez konuştu. "Devlet kurumları arasında bu tip mesajların ortaya çıkması üzücü" dedi. Gül, üslup uyarısı yaptı, cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili olarak da "Kısa süre içerisinde bununla ilgili neticeyi görürsünüz dedi.

26.04.2014 - 18:39

Gül: Devlet kurumları arasında olması üzücü

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın sözleri ve yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimi için değerlendirmelerde bulundu.

Gül, "Devlet kurumları arasında bu tip bir ortamın çıkması üzücü. Birazcık üzüldüm ona doğrusu. Düşünceler ifade edilebilir ama bunlar daha farklı üslup içinde olursa o zaman şüphesiz ki alınması daha kolay oluyor, mümkün oluyor. Yüz ifademle ilgili saptırmaları hoş karşılamıyorum" ifadelerini kullandı.

Gül, Kılıç'ın konuşması esnasındaki yüz ifadesinin, sosyal medyada konu edilmesine de tepi gösterdi. Gül daha önce meclis resepsiyonundan ayrılırken "İçerisi sıcak terledim. gitsem iyi olur" ifadelerinin de farklı tarafa çekildiğini belirtti. "Bunlara hayret ediyorum" diye konuştu.

'ADAY KISA SÜREDE NETLEŞİR'
Gül, cumhurbaşkanı adayı için görüşmelerin devam ettiğini vurgulayarak, "Bunları konuşuyoruz işte. Bunları konuşmanın zamanı dedik. Siz de biliyorsunuz. Konuşuyoruz ama önümüzdeki kısa süre içerisinde bunlar netleşir. Neticeleri görürsünüz" dedi.

Gül, Başbakan Erdoğan ile Köşk seçimleri görüşmelerine ilişkin, "Hepimiz bir şey söyleyeceğiz. Ben, bir şey söyleyeceğim, o bir şey söyleyecek. Biz, ikimiz kendi aramızda, ikimizle ilgili konuyu konuşup, kendimiz neticeye varırız. Bundan dolayı Türkiye herhangi bir risk biçmesin" diye konuştu.

Gül, onayladığı MİT kanununyla ilgili olarak "Bazı şeyleri değiştirdim, bazı şeyler eklendi" dedi, tartışmaların her zaman olabileceğini söyledi.

"İtiraz varsa onu anayasaya uygunluk açısında bakacak merci bellidir" diyerek muhalefet partisinin Anayasa Mahkemesi'ne başvurabileceği mesajını verdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...