Gül: Özel Yetkili Mahkemeler'e ihtiyaç yok

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Özel Yetkili Mahkemeler'e ihtiyaç olmadığı kanaatindeyim" dedi.

30.01.2014 - 15:03

Gül: Özel Yetkili Mahkemeler'e ihtiyaç yok

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Özel Yetkili Mahkemeler'le ilgili açıklamalarda bulundu.

Özel Yetkili Mahkemeler'in kaldırılmasıyla ilgili hükümetten gelen açıklamaların memnuniyet verici olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, "Özel Yetkili Mahkemeler'e ihtiyaç olmadığı kanaatindeyim" dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Yunus Emre Enstitüsü Roma Türk Kültür Merkezi'nin açılışında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Gül, "yargının tam bağımsızlığına dair AB'nin kaygılarını nasıl yorumladığına" ilişkin soru üzerine, "Müzakere yapan bir ülkeyiz. Müzakere yapmak demek, AB hukukunu devralmak demektir. Yargı, temel hak ve özgürlükler... Yıllardır bu fasılları açalım da Türkiye'nin bu alandaki hukukunu ve standartlarını AB standartlarına biraz daha yaklaştıralım diye ısrarımıza rağmen ne yazık ki bu fasıllar hala açılamıyor. Biliyorsunuz o açıdan bir tezat var. Ben bu vesileyle bütün AB'li dostlarıma tekrar çağrıda bulunmak istiyorum; Önümüzdeki engelleri kaldırın. Bunlar zaten haksız engellerdir. Bu süreç teknik bir süreçtir. Bunlara siyasi blokaj uygulayan ülkelere de kendi aralarında sert çıkmaları lazım" dedi.

Abdullah Gül, son dönemde Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın Türkiye'ye geldiğini, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Almanya'ya gideceğini, kendisinin Macaristan ve Danimarka ziyaretlerinin söz konusu olduğunu ve Romanya Cumhurbaşkanını Türkiye'de ağırlayacağını belirtti.

Gül, "En yoğun ilişkilerimiz, görüldüğü üzere AB ülkeleriyle. Müzakerelerin donması bizden kaynaklanmıyor. Bu, hiç kimse için iyi olmadı. Dondurulmuş yolları açın, biz de yolumuza devam edelim" diye konuştu. AB'ye üyelik sürecinin Türkiye'ye hukuk ve yaşam kalitesi anlamında katkıları olduğunu kaydeden Gül, "Türk halkı reformların hep faydasını görmüştür.

Bunlar sadece AB için yapılmıyor. Kendimizi daha mutlu, zengin kılmak, Türkiye'yi daha iyi hale getirmek için ısrarlıyız" şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Gül, Özel Yetkili Mahkemelere (ÖYM) yönelik bir soru üzerine de şunları söyledi:

"Eski bir konu tekrar gündeme geldi. Özel mahkemelere ihtiyaç olmadığı kanaatindeyim. Gördüğüm kadarıyla bunlarla ilgili adımlar atılmaya başlandı. Özel Yetkili Mahkemeler kaldırıldı. Şu an zaten yok. Devlet Güvenlik Mahkemelerini kaldırdık, ÖYM'ye çevirdik. Onlarda bazı davalar vardı. O davalar bitene kadar da görevleri devam etti. Şimdi gördüğüm kadarıyla bu davalar da normal mahkemelere devredilecek. Tamamen özel mahkeme kalmayacak. Hükümetten gelen açıklamalar da gayet memnuniyet verici."

Bir gazetecinin, "kuvvetler ayrılığı konusundaki kaygıları" hatırlatması üzerine de Gül, "Hükümetin girişimiyle bu konu dondurulmuş vaziyette. Şu anda tartışmalar zaten kesildi" değerlendirmesini yaptı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...