Gül: Saldırı takip altında nasıl oldu?

Cumhurbaşkanı Gül, bombalı saldırılarda 51 kişinin hayatını kaybettiği Hatay'ın Reyhanlı ilçesine geldi. Gül, "Hem emniyet hem istihbarat zanlıları takip ediyordu. Saldırı takip altında nasıl oldu? Bununla ilgili çalışmalar yapılıyordur" dedi.

Haberler 16.05.2013 - 12:07

Gül: Saldırı takip altında nasıl oldu?

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bombalı saldırıların yaşandığı Hatay'ın Reyhanlı ilçesine geldi.


Cumhurbaşkanı Gül, beraberindeki İçişleri Bakanı Muammer Güler ile ilk olarak Reyhanlı Kaymakamlığı'nı ziyaret etti.

Ziyaret sonrası açıklama yapan Gül, "Bugün bu acıyı en derinden hissettiğimi, devletimizin bütün imkanlarıyla halkımızın yanında olduğunu göstermek için buradayım. Türkiye'de tek hamlede yapılan terör olaylarında en çok kayıp verdiğimiz ve en çok acı çektiğimiz bir olaydır. Bu olayı teşvik edenler, yapanlar, yardım edenler, herkesi şiddetle lanetliyorum. Ve bütün milletimizin de şunu bilmesini istiyorum ki bu terör olayını yaptıranlar, yapanlar, yardımcı olanlar eninde sonunda cezalarını göreceklerdir.

Devlet sorumluluğu ve kararlılığı neyi gerektiriyorsa, bu muhakkak yapılacak. Bu olayın içinde, dışında, bir şekilde kimler bulaştıysa, kimler teşvik ettiyse hesabı sorulacaktır" diye konuştu.

'KİMSENİN YANINA KALMAZ'
"Bu olayın Reyhanlı'da bölgemizde yapılmasının da muhakkak ki amaçları vardır" diyen Gül, "Hatay’ın özel hassasiyetlerini bilenler, halkımızı kışkırtmak, birbirine düşürmek, en büyük amaçları budur" dedi.

Nüfus artışı birden bire olunca, bunun kötü niyetliler için potansiyel bir durum ortaya çıkardığına dikkati çeken Gül, şöyle devam etti:

"Bu açıdan böyle bir olayın buralara yapılması, başka bir bağlantıdan kötü niyetleri olan insanların ve yapıların işidir. O açıdan burada bir kez daha bütün vatandaşlarıma hatırlatmak istiyorum. Sakın bu oyunlara hiç gelmeyelim.

Gün birliğimizi, beraberliğimizi hep beraber muhafaza etme günüdür. Yanlış insanlar, yanlış yapanlar her yerden çıkabilir. Bunlar emniyetin işidir, istihbarat teşkilatlarının işidir. Onları bulacak, çıkartacak ve mahkemeye getirecek. Hiç kimse yaptığının karşılıksız kaldığını görmeyecek. Buna emin olabilirsiniz."

'NASIL OLDU DA KAÇTI?'
Bir gazetecinin "MİT ile Emniyet arasında bir kopukluk olabileceğini düşünüp düşünmediğini" sorması üzerine Gül, şunları söyledi:

"Bölgemiz olağanüstü bir süreçten, dönemden geçiyor. Birdenbire nüfus artışları oldu. Kötü niyetlilerin arayıp da bulamadığı bir ortam. Böyle bir ortamda devlet, emniyet, istihbarat teşkilatları gerekli önlemleri alır. Gerek emniyet teşkilatımız gerek Milli İstihbarat Teşkilatımız hep koordineli çalışmıştır, çalışmaya da devam etmektedir. Her iki teşkilat da, bugün zanlı olarak mahkemelere taşınan isimleri zaten takibe almışlardı ve takip ediyorlardı. Bu tip bazı eylemlerin olabileceğinden kuşkulanıyorlardı. Her iki teşkilatın da bu yönde uyarıları ve çalışmaları var. Burada şunun düşünülmesini isterim; 100 tane olaydan 99'unu önlersiniz, bunları duyurmazsınız. Ama bir tanesi elden kaçınca bu acılar çekilir, durum budur. Şüphesiz hepimizin görevi yüzde 100 başarılı olmaktır. Nerede, nasıl oldu? Bu kadar takip altında olup, nasıl oldu da kaçtı ve gerçekleşti? Bununla ilgili de çalışmalar, araştırmalar yapılıyordur."

GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINDI
Ziyaret öncesi kaymakamlık binası çevresindeki bazı binalara Türk bayrağı asıldığı görüldü. Kaymakamlık binasında ve gazetecilerin ekipmanlarında dedektör köpekle kontrol yapıldı. Bir polis helikopterinin havadan güvenlik sağladığı, Antakya-Reyhanlı yolunda çok sayıda asker ve polisin önlem aldığı gözlendi.

Sayfa Yükleniyor...