Gül, YSK Başkanı'na Kimlik No'yu sordu

Kimlik Numarası şartı konusunda parti temsilcileriyle görüşen YSK Başkanı Muammer Aydın, Çankaya Köşkü'ne çıktı. Aydın'dan bilgi alan Cumhurbaşkanı Gül, "Türkiye'nin yurtdışındaki seçim sicili kirlenmesin" dedi.

NTV Haber 18.03.2009 - 09:37

Gül, YSK Başkanı'na Kimlik No'yu sordu

YSK Başkanı Muammer Aydın, daha sonra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün daveti üzerine Çankaya Köşkü'ne çıktı.


YSK Başkanı Aydın, yaklaşık 40 dakika süren görüşmenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Aydın, Cumhurbaşkanı Gül'ün kendisine TC Kimlik No'lu nüfus cüzdanlarıyla ilgili yasal durumu sorduğunu söyledi.

Aydın, “Cumhurbaşkanımız beni davet etti ve kimlik numarası uygulamasının yasal dayanağı ile ilgili bilgi istedi. Kendisi bana ‘YSK’nın kararlarına saygılıyım. Kuşkum Türkiye’nin yurtdışında seçimlerle ilgili iyi bir sicili var, o yönden bir sakınca doğmaması yönündedir’ görüşünü iletti. Ben de kendisine yasal gerekçeleriyle anlattım” dedi.

PARTİLER YSK BAŞKANI'YLA GÖRÜŞTÜ
YSK'nın, ''Nüfus cüzdanlarında Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası olmayanların 29 Mart yerel seçimlerinde oy kullanamayacağı yönündeki kararın gözden geçirilmesini'' isteyen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Necati Çetinkaya, AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, MHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Bal, CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay ve DTP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, Başkan Muammer Aydın ile görüştü.

Yaklaşık 1 saat süren görüşmenin ardından gazetecilere açıklama yapan Çetinkaya, tüm parti temsilcilerinin ''müşterek bir sıkıntı'' olarak tespit ettikleri bu konu ile ilgili yaşanan olumsuzlukların giderilmesi yönündeki görüşlerini YSK Başkanı Aydın'a ilettiklerini kaydetti.

T.C Kimlik Numarası zorunluluğunun 298 sayılı Kanunun 87. maddesinde yer aldığını anımsatan Çetinkaya, YSK tarafından seçmenlere gönderilen seçmen bilgi kağıdında numaranın yazılı olduğunu, bununla birlikte nüfus cüzdanı ibraz edilerek vatandaşın oy kullanmasına izin verilebileceğini ifade etti.

''Anayasa'da belirtilen, vatandaşı oy kullanma hakkından mahrum etmeyelim'' diyen Çetinkaya, şöyle konuştu:   ''Eğer bu şartlarımız kabul edilmezse daha kolay çıkartılabilen nüfus kayıt örnekleri de geçerli olsun. Veya resmi belge niteliğinde olan ve üzerinde T.C Kimlik Numarası bulunan yeşil kart veya vergi kimlik kartları da gösterildiği takdirde kabul edilmesi önerisini getirdik. YSK Başkanı da bu konuda notlarını aldı.”

Çetinkaya, ''Birçok üst düzeyde görevlerde olan arkadaşlarımız arasında bile T.C Kimlik Numarası'nı almayanlar var. Bu yargının içinde de siyasilerde de var. O nedenle hiç olmazsa geçiş döneminde ve bu seçimlere mahsus olmak üzere bir kolaylık getirelim'' dedi.

''Bir yıl önce yasa çıkarılırken bunu düşünmediniz mi?'' sorusuna da Çetinkaya, ''Bu a, b, c partisinin sorumluluğunda değil. Bu kanunu çıkardığınızda vatandaşa 'kanunu çıkarttık' diyorsunuz. Vatandaş gidip de yeni nüfus cüzdanı çıkarmamışsa şu anda onun tartışmasını yapmak kimseye bir şey kazandırmaz'' yanıtını verdi.
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...