Pakistan Başbakanı Yusuf Rıza Gilani'ye, Türkiye'ye resmi ziyarette bulunuyor.

Gilani'nin bugünkü ilk durağı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'dü.

Çankaya Köşkü'nde düzenlenen törene Cumhurbaşkanı Gül, eşi Hayrünnisa Gül, Pakistan Başbakanı Gilani ve eşi Fauzia Gilani, çocukları Ali Musa ve Ali Haydar Gilani'nin yanı sıra TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, bazı milletvekilleri ve diplomatlar katıldı.

İki ülke milli marşlarının çalınmasının ardından liderler kürsüye çıktı. Gül Gilani'nin çok önemli bir coğrafyada, son derece zor şartlar altında örnek bir liderlik sergilediğini söyledi.

Gilani'nin, Türkiye ile Pakistan arasındaki köklü ilişkilerin perçinlenmesi açısından da önemli çalışmalarda bulunduğunu vurgulayan Gül, "Bu nişan ülkelerimiz ve halklarımız arasındaki ezeli, ebedi ve sarsılmaz kardeşliğin güçlü bir simgesini teşkil etmektedir" dedi.

Gül, konuşmasının ardından Pakistan Başbakanı Gilani'ye Cumhuriyet Nişanı'nı takdim etti.

Pakistan Başbakanı da, duyduğu memnuniyeti ifade etti, iki ülke halkının gelişimi için Türkiye'yle yakın bir şekilde çalışmayı sürdürmekte kararlı olduklarını vurguladı. Gilani, sözlerini, "Pakistan-Türkiye dostluğu çok yaşasın" diyerek noktaladı.

Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Gül ve Gilani eşleriyle birlikte tören anısına fotoğraf çektirdi ve kutlamaları kabul etti.

Cumhuriyet Nişanı, Bakanlar Kurulu kararıyla Türkiye'yle dostça ilişkiler geliştirilmesini sağlayan Başbakan, bakan ve dış temsilcilik mensuplarına veriliyor.