Günay: Kimse endişe etmesin

Tiyatroların özelleştirme tartışmalarına son noktayı Kültür Bakanı Günay koydu. Günay yaptığı açıklamada “Kimse endişelenmesin, sanatın yaygınlaşmasını engelleyecek bir tasarrufumuz olmaz” dedi.

04.05.2012 - 00:47

Günay: Kimse endişe etmesin

Tiyatroların özelleştirilmesiyle ilgili tartışmalara Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’dan bir açıklama geldi.

Türkiye'ye özgü bir özelleştirme formülü üzerinde çalıştıklarını söyleyen Günay, ''Kimse endişe etmesin. Sonuçta anayasanın sanatın ve sanatçının korunması konusunda direktifi var” diye konuştu.

“Sanatın yaygınlaşamasını engelleyecek olan hiçbir tasarrufumuz olmaz” diyen Kültür Bakanı şu değerlendirmeyi yaptı:

“Kimse endişe etmesin. Sonuçta anayasanın sanatın ve sanatçının korunması konusunda direktifi var. Yasaların vermiş olduğu bazı kazanımlar var. ‘Kimsenin kazanılmış hakkını yok etmeden, kimsenin sanat yapma konusundaki özgürlüğüne bir kısıtlama getirmeksizin daha özgür bir tiyatro ortamı nasıl yaratılabilir?’ konusunda bir çalışma yapacağız. Bu çalışmayı sadece kendi içimizde değil aynı zaman tiyatro dünyasının sanat dünyasının önde gelen, konuyu yakından bilen ama tarafsız gözle konuya bakan, ideolojik gözlüklerle bakmayan arkadaşlarımızla da paylaşacağız.”

Düzenlemeye tepki gösteren sanatıçılara seslenen Günay, "Yangına körükle gitmeyin, Türkiye'nin geleceğini soğukkanlı bir ortamda birlikte tartışalım" dedi.

‘YANGINA KÖRÜKLE GİTMEYİN’
Açıklamasında düzenlmeye tepki göstren sanatçılara da seslenen Günay, “Şehir tiyatrosunda ya da devlet tiyatrosunda olmayan bazı arkadaşlarımız yangına körükle gidip tartışmaya benzin döküyolar zaman zaman. Kimse bunu yapmasın. Bu tür arkadaşlarımız bence katkılarını biraz esirgesinler bizden” diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...