Güneş ışığıyla aydınlanan LCD

LG’nin ürettiği yeni LCD (Likit Kristal Ekran), güneş ışığını kullanarak dizüstü bilgisayarların pil ömrünü uzatırken, dış mekan kullanımlarında ekranın okunabilirliğini arttırıyor.

Haberler 24.12.2008 - 16:57

Güneş ışığıyla aydınlanan LCD

Günümüzde hemen tüm tüketici elektroniği ürününün kullandığı LCD'lerde kullanılan aydınlatma sistemleri, özellikle MP3 oynatıcılar, dizüstü bilgisayarlar ve akıllı telefonlarda pil ömrünün düşük olmasında en büyük etken. LG’nin ürettiği güneş ışığını kullanarak aydınlanan ekran, bu şekilde elektronik cihazların pil ömrünü uzatabilir.

LG tarafından CES 2009’da tanıtılacak 14.1 inçlik dizüstü bilgisayar ekranı, dizüstü bilgisayarların pil tüketimine en büyük katkıyı sağlayan ekran aydınlatması problemine radikal bir çözüm sunuyor. Bilgisayarın güneş ışığı alabildiği yerlerde entegre edilmiş aydınlatma sistemini kullanmak yerine, güneş ışığını kullanmaya başlayan ekran, bu şekilde pil tüketimini azaltıyor.

Güneş ışığı altında kullanıldığı zaman ekranın geçirgen plakalarını düşük parlaklık modundan yüksek parlaklık moduna ayarlayan ekran bu şekilde güneş ışığı altında görünmesi kimi zaman imkansız hale gelen LCD'leri daha okunabilir hale getiriyor.

LG, dış mekan seçimi uygulandığında, ekranın pil tüketiminin 4’te 1 oranında düştüğünü ifade ediyor. Firma ayrıca bu mod etkinleştiğinde ekranın dış mekanda kontrast oranının 9:1 olduğunu belirtiyor. Standart LCD'lerin kontrast oranları dış mekanda kullanıldıklarında 2:1 ve 3:1 arasında değerlere sahip oluyor. İddiaya göre ürün, dış mekanda ekranın tükettiği toplam pil gücünden %75 tasarruf sağlıyor.

Sayfa Yükleniyor...