Güneş'te 700 bin kilometrelik alev yılanı

Güneşin kızgın yüzeyinde dolaşan alevden bir yılanı andıran bu görüntü, NASA’nın Güneş Dinamikleri Gözlemevi tarafından yakalandı.

09.12.2010 - 08:33

Güneş'te 700 bin kilometrelik alev yılanı

Güneşteki patlamalar sonucu oluşan yaklaşık 700.000 kilometre uzunluğundaki bu güneş ipliği, yıldızın 5500 derece sıcaklıktaki atmosferinden yükselen yoğun, manyetik gazlardan meydana geliyor. Daha soğuk durumdaki plazma, sıcak ve iyonize gazlardan meydana gelen taç kısmına doğru ilerleyerek bazen birkaç ay boyunca asılı kalan bu devasa kavisleri meydana getiriyor.

İplikçiğin Güneş üzerinde görülen kısımları atmosferden çok daha soğuk olduğundan daha karanlık bir renge sahip. Görülen en büyük iplikçiklerden biri olan bu devasa oluşumun atmosferde birkaç saatten daha fazla asılı kalacağı düşünülmüyor.

Bu patlamaların Dünya’ya doğru yolladığı iki tip elektrik yüklü parçacık dalgası nedeniyle olağanüstü kuzey ışıkları meydana geliyor. Dünya ile Ay arasındaki mesafenin iki katına ya da Dünya çevresinin neredeyse 20 katına ulaşan büyüklüğüyle bu son patlamanın da aynı etkiye yol açıp açmayacağı bilinmiyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...